| nuconteaza777 a întrebat:

Care sunt complicațiile unei contuzii cerebrale? Am avut una și cam mă pun pe dubii, aud totul cu un ton mai gros (mai ales când ascult muzica) și când vorbesc pot sa spun un cuvânt care uit că l-am spus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Complicatiile pot fi oricare - de la o mica ameteala temporala pana la coma profunda sau chiardeces.
Iti recomand sa mergi la un consult neurologic cranian (inclusiv EEG), fiindca urmarile netratate pot fi foarte grave!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comoție, nu contuzie. Ai scăpat ușor. Unii se tâmpesc de tot.

| nuconteaza777 explică (pentru sadrian46):

Mie mi-au spus medicii că e contuzie

| sadrian46 a răspuns (pentru nuconteaza777):

Atunci întreabă-i pe ei. Orice lovitură în cap este protejată de craniu.
Dar în timpul unei lovituri se produc în creier care este o substanță moale unde de șoc, care provoacă microtraumatisme. Acestea se repară singure, dar nu în totalitate, mai rămân cicatrici care sunt țesut conjunctiv, nu substanță cerebrală, neuroni și sinapse, ci niște cartilagii. Acestea întrerup în acea zonă circuitele nervoase, care se realizează apoi pe căi ocolitoare. Uneori compensarea aceasta este totală, alteori nu, rămâi cu sechele, a căror natură este legată de aria nervoasă care a fost lezată, vedere, auz, vorbire, alte mișcări ale corpului.

| Bizon95 a răspuns:

Variaza serios
de la dureri de cap
pana la nebunie si chiar moarte
da, de la o simpla contuzie, daca ai un cheag de sange in creier blocat undeva unde nu face nici un rau si lovitura il deblocheaza si se duce in alta parte unde blocheaza sangele care merge intr-o zona critica a creierului, sau alt scenariu HORROR de genul asta

| nuconteaza777 explică (pentru Bizon95):

Azi noaptea nu puteam sa adorm mă pisca tot corpul și acum vreau puțin sa adorm și iarăși mă pișcă corpul parcă sunt niste musculițe, mi-au spus că de la nervi și că sa mă liniștesc dar nu-mi trece chiar și după ce m-am liniștit ce sa facccc ajutați.a

| Bizon95 a răspuns (pentru nuconteaza777):

1. ia aspirina
2. MERGI LA MEDIC!
daca suferi atunci CHIAR TREBUIE sa mergi la medic

| nuconteaza777 explică (pentru Bizon95):

Asistenta medicala mi-a spus că sa mă spăl pe față(sunt internata in spital)m-am spălat deja de 5 ori pe fata cu apa rece și nu mă ajuta, medicul nu este în secție
Poate vreun sfat de liniștire îmi dați, că mă doare deja și maxilarul și tâmplele de doamne fereste, de cap in genere tac...

| Bizon95 a răspuns (pentru nuconteaza777):

Wow, pai, cheama asistenta, da telefon parintilor, NU te lasa
in spitalele din rrrominica e NEBUNIE

eu nu am cum sa iti dau sfat medical, o aspirina e o chestie universal ok, nu mareata, dar ok

| Goete a răspuns:

Complicatiile e ca va fi si mai rau si nu iti dai seama ca trebuie sa-l denunti.
De fiecare data cand te va bate, vei intreba pe aici daca e grav?