| ZaKid a întrebat:

Care sunt efectele bauturilor racoritoare (sucurilor) carbogazoase asupra organismului?
Ce bauturi ne recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnyXoxo a răspuns:

Pai...

Efecte:
Sunt dezazastruase chiar daca acum nu se vad dar pe parcursul anilor o sa apara. Ele pot chiar sa aduca dependenta cu este "cola" sau "pepsi" sau sa sitruga flora intestiana daca bei alte sucuri carbogazoase in cantitati mari si regulat.

Cea mai sanatoasa este apa si ceaiul si sucuri de fructe preparate in casa. blushing

asta stiu eu despre sucuri carbogazoase. dar si eu mai beau din cand in cand blushing

sper ca te-am ajutat. :d

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Iti faci praf ficatul!
... daca vrei sa bei un suc, sa il bei facut de tine!
nu te increde niciodata in produsele de la magazin ...nici nu stii cate pun in el

| Phantasmagoria a răspuns:

Bauturile carbogazoase maresc cantitatea de suc gastric din stomac,care da senzatia de balonare. In plus,sucurile din comert contin multe substante nesanatoase,aditivi,coloranti etc. E mai bine sa iti faci tu singur suc daca vrei. Daca ai storcator, pui acolo mere,portocale,daca vrei si o banana,kiwi, si crede-ma ca iese mult mai bun ca orice alt suc, si nu ma refer doar ca e sanatos, dar are un gust mult mai bun ca Timbark, Prigat sau orice altceva. In afara de sucuri, poti bea si ceaiuri, sunt sanatoase.

| xXkenzorXx a răspuns:

Pai din pacate efectele bauturilor racoritoare carbogazoase nu este unu bun!
Bei si peste un jumat de ora se intampla ca acidul din suc sa isi faca efectul in stomac si sa te doara burta destul de mult timp ca de ex (fanta, etc) pentru ca nu prea le stiu ca nu mai beau de aproape 9 ani si ma simt mult mai bine!
Eu iti recomand urmatoarele sucuri:
Suc de aloe vera 20-39 lei se gaseste la supermarket-uri si e excelent si mai este si sucul prigat 6-7 lei o sticla mica de suc.

Sper ca te-am ajutat si daca te hotaresti imi poti da funda sau ma multumesc cu un mic.

Ciao!

| EllaEllii a răspuns:

Buna!
La prima întrebare nu știu foarte exact sad.
La a doua întrebare, eu iți recomand fresh-urile (sucurile naturale de fructe).
Sper sa te fi ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
| SMaricel a răspuns:

Bauturile naturale fara carbohidranti.

| alex9109 a răspuns:

Exclus gama Cola.