| BestOfTheBest a întrebat:

Care sunt efectele cocainei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aDiDaSxD a răspuns:

Efecte ce pot apare in timpul consumului sunt:
a sentimentele de bunastare,
a scaderea apetitului,
a stimulare, cresterea apetitului sexual si cresterea concentrarii, cresterea temperaturii corpului, a frecventei cardiace,
a agitatie, anxietate, paranoia, ameteala, greturi, voma, comportament violent,
a atac de cord
Cocaina de pe strada este adesea impura. Injectarea cocainei impure poate fi mortala. Prizatul poate produce afectiuni ale aparatului respirator. Dependenta este cea mai mare problema a consumului cocaine - dependenta psihologica. La inceput, toleranta se dezvolta rapid in special in consumul frecvent. Fumatul genereaza un climax de 3-5 minute, in timp ce inhalatul are efecte de pana la 30 minute.

Efectele psihologice variaza in functie de doza si de toleranta consumatorului:
a creste starea de alerta si euforie,
a cresc performantele sportive,
a scade oboseala si gandirea clara,
a creste capacitatea de concentrare, energia, iritabilitatea, insomnia, nelinistea.
a la doze mari se pot genera modele de psihoze, iritabilitate, frica, paranoia, halucinatii.

Efectele fizice:
a cresterea frecventei cardiace, a presiunii sanguine, a temperaturii corpului, a pulsului,
a dilatarea pupilelor,
a insomnii,
a lipsa apetitului,
a atacuri de cord si moarte.

Efectele pe termen scurt:
Cocaina este un psihotrop din categoria stimulentilor, care ca si amfetaminele, cofeina si nicotina, stimuleaza sistemul nervos prin cresterea nivelului dopaminei in sinapsele anumitor regiuni cerebrale. Cand cocaina este prizata, ea atinge concentratia maxima in 10-30 minute.

Efectele sunt:
a senzatie de euforie
a ameliorare a performantelor
a senzatie de caldura
a bronhodilatatie
a puseuri intense de energie si exaltare

Intoxicatia cu cocaina produce :
-schimbari comportamentale sau inadaptari psihologice
-tahicardii sau bradicardie
-dilatarea pupilelor
-cresterea sau scaderea presiunii arteriale
-transpiratie sau frisoane
-stari de voma
-agitatie sau relaxare psihomotorie
-febra musculara
-depresie respiratorie sau aritmie cardiaca
-confuzii
-crize convulsive sau coma

Efectele pe termen lung:
a inhalata poate cauza inflamari sau perforari a cailor nazale sau iritatii nazale.
Pe termen lung, utilizatorii se plang de:
a reducerea performantelor sexuale
a pierderea poftei de mancare care poate duce in final la malnutritie
a dereglarea ciclului menstrual
a episoade depresive si cu aparitia paranoia.

Efectele posibile dupa incetarea consumului de cocaina
Dupa incetarea consumului efectele ce pot apare sunt:
a cresterea dorintelor,
a foame,
a iritabilitate, apatie, depresie, paranoia, tendinte de suicid,
a pierderea apetitului sexual,
a insomnii sau somnolenta excesiva.

4 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

1. Imbolnavire psihica, fizica.
2. Atacuri de cord.
3. Moarte.
http://www.google.ro/......tp?/imgres

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Efectele de scurta durata a cocainei (aproximativ o jumatate de ora) sunt: euforie, senzatie de energie psihica si incredere in sine. Dependenta este insa foarte puternica, cocainomanului fiindu-i necesare cantitati din ce in ce mai mari.

Efectele negative ale cocainei sunt multiple si puternice: hemoragii nazale, transpiratii reci, pierderi ale poftei de mancare, uneori senzatia de gandaci care umbla pe corp, convulsii, varsaturi, soc anafilactic si moarte. Toxicitatea cocainei nu este usor de apreciat; chiar doze mici de drog, cu o umplutura nepotrivita sau ingerate de persoane alergice la aceste substante, pot fi letale.

Răspuns utilizator avertizat
| phantom2k a răspuns:

Cocaina este un anestezic local. Luată în doze mici, cocaina provoacă o stare de euforie, stimulează senzaţiile de percepţie (mai ales auz şi simţ tactil), dă sentimente de putere fizică şi de îmbunătăţire a abilităţilor mentale, înlătură senzaţiile de somn şi foame. În acelaşi timp însă, ea provoacă tahicardie, creşterea temperaturii corpului şi a presiunii arteriale, vasoconstrictie. Efectele psihologice sunt şi ele foarte variate, depinzând de starea de spirit a utilizatorului şi de aşteptările sale legate de consumul de cocaină. O persoană poate simţi doar o simplă stare de agitaţie, în timp ce alta poate dobândi un sentiment de putere absolută