| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt sansele de a face zona zoster daca nu am facut varicela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Primo-infectia cu virus varicelo-zosterian se numeste varicela. infectiile ulterioare cu acest virus se numesc zona zoster. daca nu ai avut varicela atunci nu vei face nici zona zoster; vei face varicela mai intai.
zona zoster in general apare dupa varsta de 40 ani.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dar e posibil sa fi avut in copilarie o forma foarte usoara de varicela care sa fi trecut nediagnosticata si atunci poti face zona zoster.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Am o prietena care a facut Zona Zoster la 21 de ani, nefacand Varicela in copilarie, iar sotul meu a facut aceasta boala la 42 de ani pe un fond imunitar scazut nu pentru ca a contactat de undeva.

Bula
| Bula a răspuns:

Poate herpes-zoster, care are la baza acelasi microb.
Poti sa-ti spun: apare o imunizare, dar nu chiar totala.
In familie s-a intalnit cazul cu persoana care "a trecut" in copilarie prin varicela, dar la varsta de peste 70 ani.

| dulcineea a răspuns:

Daca nu ai facut varicela, nu faci nici zona-zoster. Zona -zoster este o reactivare a virusului varicelo-zosterian existent in organism.