| Th3fresh a întrebat:

Care sunt șansele să faci infarct la 17 ani? Am făcut EKG și mi-a ieșit perfect și am un sindrom dispeptic, în cât timp trece cu medicamente acest sindrom? In legătură cu acel infarct am și o mână amorțită și plus de asta mai am și o presiune în partea dreaptă a capului și amețeală.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i cazul tau atata vreme cat EKG-ul a iesit perfect, insemannd ca inima ta este perfect sanatoasa si sansele de infarct sunt zero.
Sindromul dispeptic nu-i legat de inima, ci de o digestie a stomacului, anevoioasa, proasta!
Sindromul dispare daca acum faci tratament acum, iar pe viitor iti schimbi in totalitate modul de a te hranii, evitand mancarurile care duc la acest sindrom precum: mancaruri uscate, prajite (carne prajita, chiftele prajite, cartofi prajiti)
Noua dieta trebuie sa contina cat mai multe fructe proaspete, salate de cruditati, legume gatite si carne doar in mancare.
Va trebuii ca supa si ciorba sa fie nelipsita din meniul tau zilnic.
Mana amortita poate fii de la domit pe ea, asta ni se intampla tuturors au de la posibile rprobleme neurologice.
Presiunea din cap si ameteala se datoreaza unei oboseli excesive a creierului din cauza lipsei somnului de noapte. Acestea apar dupa foarte multe luni sau ani, cand dormi dupa miezul noptii, iar anumiti hormoni (serotonina si melatonina) nu se mai produc.
In timp, lipsa acestor hormoni duc la boli psihice si neurologice (depresie, anxietate, paranoia, schizofrenia, tumori pe creier, diabet, obezitate, dereglari hormonale severe samd).

| Th3fresh explică (pentru Violleta2022):

Este posibil să am tumoare, că eu nu am vărsături, doar amețeală și presiunea aia pe cap, și am o stare de ireal, și îmi tot zic în minte că o să mor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Th3fresh):

Nu-i tumoare, doar o oboseala masiva, fiindca creierul nu se mai poate odihnii, de aceea ai aceste ameteli.
Ti-am explicat cum sta treaba cu cei doi hormoni responsabili de buna functionare a creierului: serotonina si melatonina?
Ei bine, acesti 2 hormoni se produc NUMAI noaptea si numai cand dormim intre orele 10 si 2 noaptea.
Pun pariu ca tu nu dormi la orele astea de foarte mulat vreme, asa-i?
Iata si primele simptome ale epuizarii fizice si psihice: dureri de cap, ameteli, lipsa de concentrare, presiune in cap, samd
Din ataat lucru nu mori maine, dar daca continui asa poti ajunge un schitofrenic sau pe la un spital de psihiatrie.

Eu spun asa, daca vrei sa fii din nou un om sanatos si normal, sa iei in seios conditia in care ai ajuns si sa o schimbi.
Din seara asta, totuls e inchide la ora 9.30 (telefon, televizor, radio, computer radio), se face un dus sau o baie la cada si te bagi in pat la ora 10. Te relaxezi si sub nici o forma nu cobori din pat. Sunt tehncii care te invata sa respiri din ce in c mai rar si adormi rapid.
daca dormi de acum inainte de la ora 10 seara pana dimineata, in cateva saptamani nivelul de serotonina si melatonina va creste si problemele tale de sanatate se vor imbunatatii considerabil.

| Th3fresh explică (pentru Violleta2022):

Aveți cunoștințe, și într-adevăr în vacanța de vară dormeam pe la 3, 4, chiar 5, timp de câteva luni, doar așa am dormit, și mă trezeam obosit mereu, aveți Facebook sau insta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Th3fresh):

Daca vrei, imi poti scrie mesaj in privat si-ti raspund

| zilog a răspuns (pentru Th3fresh):

Dacă mănânci pastile de la cardiolog de la unele o să mori
exact așa mă simțeam eu de la niște pastile de la cardiolog
se numesc CADUET
eram să mor de la acele pastile, imi dădeau stări de sperietura, când îmi bătea inima tare tare de tot ca și când cineva ar fi vrut să mă omoare
și imi luam panică foarte grav de la acele pastile si mă speriam rau de tot
când aproape că nu imi mai bătea

si mi-a fost rău 3 luni de la 4 pastile

dapoi tu dacă ai mâncat fără să citesti efectele adverse
tu ai văzut ce scrie in prospect-ul unor medicamente că pot provoca chiar și moartea
1 din 10000 oameni care iau pastila x sau y poate sa moara de la acea pastila!
Mai citește și tu prospectele

când îti recomandă medicul ceva nu te apuca să le mănânci așa cum zice medicul de cât dacă îți trebuie neaparat atunci pentru ca ai o infectie in organism si alfel crapi atunci pe loc.

Altfel ascultă-mă pe mine ce părere am eu
Orice pastilă vrei să iei mai întâi trebuie sa afli dacă ai alergie la ea
gen se fac niste teste sub piele cu substanta aia... bla bla bla

dar ideea mea este dacă dorctorul spune să iei 1 pastilă dimineața si una seara timp de multe luni poate toata viata
poate tu o sa mori chiar din prima pastila

asa ca recomandarea mea este să iei o pastilă și sa o impați in 10 bucătele mici
si prima dată să iei doar a zecia parte din pastila respectiva in loc de o pastila intreaga
si să vezi ce efect are aspura ta
daca mai poti sa respri daca ai probleme cu ochii cu urechile cu tensiunea...
apoi iei 20% din pastila respectivă scrii pe hârtie cum te simți și ce pastilă ai luat și lași hârtia la îndemână să o găsescă familia
si mai faci o hârtie pe care o pui in buzunarul tău cum te cheama
la ce ora ai luat din pastila respectiva
pentru cazul in care iti pierzi constiinta sa aiba cum sa dea de familie, ce grupa sanguina ai daca cumva vor să iti ia organele să stie dacă le trebuie sau nu, poate nu le trebuie in ziua respectiva grupa ta sanguina.
apoi iei 50% din din cât a spus medicul scrii in continuare pe hârtia respectivă cum te-ai simțit
si stai si te gândeșți acum și vezi dacă îți este mai bine poate trebuie să te oprești aici
poate iti e rau poate a facut sa te simti mai rau poat ți-au iesit bube pe piele
poate ca iti bate inima aiurea
poate că dacă vrei să faci treaba mică iese cu sânge
poate că nu mai poți să dai drumu la treaba mică când vrei să faci nu mai se deschide electrovalva
si degeaba dai comanda de la creier că nu incepe să curgă
acesta este un exemplu
trebuie să îti observi tot corpul cum vezi cum auzi cum mirosi daca iti mai funcționeaza
daca nu cumva vezi puncte peste imagine care s plimba ca si cand ar fi mulți țânțări în cameră
Trebuie să îți măsori temperatura si tensiunea.

Apoi dacă te-a ajutat doar 50% din cât a spus medicul să iei și ai ajuns la tensiunea dorita
atunci stai asa nu mai lua toata doza de cât dacă consideri că 50% din cât a spus doctorul nu este de ajuns.
Sau dacă chiar nu este de ajuns ia toată pastila cum a spus medicul si tot la fel repetă procedura de autoanaliza de autotestare de mai sus.

Si orice pastilă iei consideră că este o armă cu două tăișuri!
adică o substanță chimică pe care o bagi în organism
Cirește despre substanța respectivă chimica și derivații ei
vezi dacă nu cumva exact substanța respectivă nu este folosită pentru ca să omoare guzgani șobolani și alți dăunători
caută pe internet câți oameni au murit in realitate de la pastilele acelea pe care le iei tu
dacă a murit cineva sau nu
afla părerea și a altor medici despre substanta chimică respectiva

si oricum baga multa multa multa apa când iei pastile pentru ca să se dizolve si elimine repede, pentru că ele ajung în sânge dar dacă tu bei multă apă și sângele se mai spală

ia si niste ceairui naturale de la plafar care sa ajute diureza

pentru că problemele cu inima vin in general de la prea multă sare
prea multă lene
si prea multă mâncare dulcuri... carne... lene

așa ca să se spele sângele fă sport și bea apă filtrată prin filtru de carbon

ATENȚIE APA CARE O CUMPERI LA BIDOANE DE PLASTIC nu este buna din punctul meu de vedere in general pentru ca a stat in plastic
apoi nu iti garanteaza nimeni ca nu contine nisip mâl calcar care se poate depune in rinichi
asa ca mai bine cumparati tu un filtru scump cu carbuni activi

| Th3fresh explică (pentru zilog):

La ce mi-ai spus tu aici este clar, medicul ăla îți prescrie medicamente să te omoare, nu să te facă bine. Dacă era cum spui tu eram toți morți până acum, nu mai răspunde aiurea frate că mai sunt care se uită peste acest articol și pot intra în panică din cauza acestor răspunsuri.

9 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Eu iți recomand să faci puțin aerobic sau balet în fiecare zi, puțin înot și puțin mers pe zos în fiecare zi, să zicem mergi in prima zi 10 minute mers normal
a doua zi 15 minute si tot așa până când ajugi să mergi 1 oră dus 1 oră intors pe jos și să faci in total zilnic 4 Km de mers nu de alergat
in loc de alergat caută un teren cu denivelări vale deal dar nu alerga
si in timpul acesta incercă să inspiri si să expri puțin mai adânc încercând să se unfle puțin și abdomenul nu numai mplămânii
Nici respirația prea multă nu e bună orice exces strică în viața
prea multă untură prea mult zahăr prea multe femei
orice e prea mult nu e bun!
Acum mănâncă și tu mai sănătos renunță la orice fel de chimicale uleiuri untură și prăjeli,
in loc de prăjit coace lucrurile pe care le-ai prăji in mod normal că ies și mai gustoase
și in loc de sururi cumpără tu un sifon de la sifonărie nu de la magazin
câteva lămâi, un grepfruit si fă o limonadă
OBLIGATORIU ÎN FIECARE ZI SĂ MĂNÂNCI SFECLĂ ROȘI DE ZAHĂR
SFECLĂ ROȘIE și salată ridichi ceapă morcovi castraveți ridiche neagră ghimbir usturoi
dar importat pentru tine este să bagi sfeclă roșie

poți să bei si must mult mult must cât vrei tu dar făcut de familia ta sau de tine nu cumparat de la excrocii care pun zahar si apa cu frutunul in piata ca sunt scarbit de ei.

incercă să mănânci doar cât îți trebuie nu mai exagera cu mâncarea pentru că inima se invăluiește în grăsime
venele se obstructioneaza
colesterolul declanseaza diabetul
colesterolul declanseaza si uzura valvelor inimii plus faciliteaza si instalarea reomatismului la inimă.

Nu exagera cu mișcările
dacă vrei să mai trăiești bine ascultă ce zic că e foarte importat
când te riduci din pat după ce ai dormit
nu sări brusc făcând pe viteazul! că asta poate genera acidente cerebrale...

eu iti recomand să te ridici incet in fund și să stai așa câteva minute in care respiri apoi te ridici ca bosorogii din acea poziție ajutândute si cu mâinile
te tragi de ceva sau te impingi nu doar asa cu puterea muschilor

acum că te-ai ridicat respiri si incepi treptat cu mișcările faci duș te misti respiri mergi frumos spre autobuz
nu alergi
daca crezi că o să pierzi autobuzul sa il lasi sa se ducă
PT CĂ AI AJUNS PREA DEVREME PENTRU URMĂTORUL!

apoi faci controale la cardiolog
si devii si tu mai vegetarian nu suta la suta ci măcrar să renunți la lucurrile care conțin chimicale de orice fel.
să mănânci măcar mâncare fără chimicale
mai puțină dar de calitate

mulți se vaită că mâncarea fără chimicale este scumpă, nu e adevărat sunt ei lipsiti de imaginatie si le este lene să se ducă la bucur-obor sa îsi cumpere de la țărani prune mere morcovi chestii mieji de nuca alune românesti migdale
sâmburi de caise
sunt multe lucruri fara chimicale bune

Poți să bei și 150 mililitri de vin ROȘU de casă la fiecare masă în parte doar după ce ai mâncat ceva înainte pentru că vinul poate să facă ulcer pe stomacul gol!

si dacă imi asculți sfaturile să îl rogi pe cardiolog să noteze progresele
pentru că vei ajunge si la o greutate optimă
vei avea și mușchi dar nu de jmecher ci atât cât îți sunt de ajutor ca să trăiești o viață normală!
pentru că fără musculatura uniform dezvoltată se poate rupe coloana vertebrală singură asa degeaba la o miscare pentru că greutatea unui om este sustinturș si de muschi nu doar de coloana, si ca sa ramana articulatiile flexibile din acest motiv te-am trimis la balet si nu fac misto
nu este vreun efort la balet si la aerobic
mai ales daca le spui ca ai probleme cu inima si crei doar să îti intretii toata musculatura de pe tot corpul nu doresti sa devii vreun mare dansator de balet

| NoisyLight a răspuns:

Ești prea odihnit, iar sângele circulă aiurea prin vene (implicit prin cap). La muncă!

| wj a răspuns:

Fa un bine si du-te la un medic specialist, ce intrebi tu sunt probleme adancite in medicina la care m-as mira sa poata cineva sa iti dea un raspuns sincer, ferm si adevarat.