| Radandam a întrebat:

Care sunt simptomele principale ale coronavirusului? Si dupa cat zile se manifesta simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Coronavirusul se poate vedea DOAR cu microscop electronic.
Simptomele prezumptiv-asociate acestui virus sunt foarte asemanatoare cu virusul gripal: suprasolicitarea sistemului imunitar, care conduce la "neglijarea" altor boli cu care se mai confrunta organismul.
Din acest motiv, bolile deja existente se pot agrava, iar individul poate muri din cauza lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

După 2 luni de informații zilnice te ai trezit ai tu cu intrebarea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Dupa 2 luni de informatii zilnice... eu m-am uitat la televizor sau am cautat informatii in legatura cu pandemia doar cand era vorba de schimbari in invatamant, cetatean model ce sunt laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu faceti ca minelaughing

| relian a răspuns:

Bula spune ca virusul asta se poate vedea doara cu mic electronic, dar de vazut nu l-a vazut nimeni.
Dar luam ce zic ei, specialistii, cat de mari is virusurile? Pai zi ei undevaintre 20-250 nanometri.
Spune-i lui Bula ca sunt microscoape optice care vad si pana la 50 nanometri, deci am putea vedea f lejer un virus mai mare de 50 nanometri, asta f clar si fara substante de contrast.
De unde stiu? Am citit pe net, cautai si vedeti din 2011 englezii au facut microscopul asta ce zic eu.
De atunci si pana acum poate lau si perfectionat sa vada si mai adanc.
Ca idee cauta pe google "what is the best microscope light" si vedeti ce spun aia care au construit asa ceva.
Microscoapele electronice de astazi pot vedea pana si spatiul dintre atomi, vad electronii dintr-un atom, iar un atom are undeva la 05 nanometri, deci nu exista organism viu mai mic decat un atom.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai frecvente simptome:
febră
tuse seacă
oboseală
Simptome mai puțin frecvente:
dureri de cap și dureri musculare
durere în gât
diaree
conjunctivită
dureri de cap
pierderea gustului sau a mirosului
o iritație la nivelul pielii sau o decolorare a degetelor de la mâini sau de la picioare
Simptome grave:
dificultăți de respirație sau dispnee
durere sau presiune toracică
incapacitatea de a vorbi sau de a se mișca.

Incubatia virusului este cuprinsa între 2 si 14 zile.