| georgy_7464 a întrebat:

Carui fapt se datoreaza sangerarea gingiilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Cele mai frecvente motive pentru care apar sangerarile gingivale... in special la spalatul pe dinti... este tartrul... acesta este un mediu ce favorizeaza inmultirea bacteriilor... de aceea mergi la un medic stomatolog si cere un detartraj si un periaj profesional dupa, de obicei la 2 zile max de la indepartarea tartrului gingia isi revine, daca gingiile in continuare sangereaza atunci poate e vorba de o problema a parodontiului... sau poate ai inghesuiri dentare... o alta problema care cauzeaza gingivite si sangerari gingivale... in aceste cazuri se intervine cu niste extractii de preferat ar fi maselele de minte, un tratament antibiotic si va fi ok, alte cauze pot cariile ascunse... interdentar care pot provoca gingivita si sangerari gingivale... si ar mai fi cauze insa astea sunt cele mai intalnite... orice ar fi raspunsul il vei gasi la stomatolog... iar pentru a trata inflamatia pana cand ajungi la medic, dar chiar si dupa detartraj eu il prescriu pacientilor mei cu afectiuni gingivale este Planta Gingivala (se gaseste la farmacie si e fff bunin orice afectiune al cavitatii bucale, gingivite, afte, ulceratii, eruptii dentare)... asa se numeste, este o sol pentru badijonat... pe baza de plante... buna la gust care se gaseste intr-o sticluta prevazut cu un capacel care la capat are o pensula, cu acea pensula incearca sa te ungi pe gingii bine, dupa fiecare spalat pe dinti... multa sanatate si cat mai repede programarea la dentist...

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Niciun sfat, urgent la doctor. Nu stiu cati ani ai dar nu cred ca ai vrea sa-ti iei cat un dinte intre degete atunci cand pui mana pe el.

daniela
| daniela a răspuns:

Gingivita este o afectiune foarte frecventa si care are diferite cauze. Cauzele favorizante ar fi: cariile netratate, obturatii (plombe) in exces care se sprijina pe gingie, obturatiile dintre dinti lipite una de alta care nu dau voie atei dentare sa curete acele suprafete, obturatiile cu suprafata nelustruita, lucrarile dentare relizate deficitar, tartru, fumatul excesiv si nu in ultimul rand, igiena deficitara.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Sangerarea gingiilor e un pericol pentru dinti. Poate fi vorba de gingivita (stadiul incipient al unei afectiuni parodontale).
Sfatul meu e sa consulti un medic stomatolog pentru evaluarea stadiului de imbolnavire a gingiilor tale.

Janina
| Janina a răspuns:

Am inteles ca e de vina lipsa vitaminei C din organism...de recomandat sa iei niste vitemina C de la farmacie, si sa folosesti apa de gura big grin

| J7anine a răspuns:

Gingivita, daca nu cumva ai ranit gingia cu ceva (de exemplu cu ata dentara). Daca problema persista cel mai indicat ar fi medicul stomatolog. Gingivita poate duce la paradontoza, cu care e mai mare bataie de cap. Mai bine ia masuri din timp.
Mai cauta cu google si informeaza-te.
http://www.cosmocity.ro/afectiuni/68-paradontoza-simptome-si-tratament.html

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Unei igiene proaste in primul rand.
Si pentru asta, consulta un medic specialist!

| aumih16 a răspuns:

Fortezi prea tare peria ori nu te speli pe dinti mereu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci box? eu cred ca de la asta e...