| ElenaMari a întrebat:

Cat ati patit sa va intarzie menstruatia maxim(fara sa fiti insarcinate)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual poate fi extrem de dereglat si menstruatiile sa se produca si la distante de peste 1 AN si in cazul in care fetele sunt inca virgine si NU au nici macar un... prieten.
Acum am observat ca raspunsul ti-l-am adresat tie pur si simplu din greseala, fiindca Intentia a fost sa o adresez acestei postari :
acum 3 ore | ElenaMari explică (pentru NeaNicu78):
Mi-am inceput recent viata sexuala si ma gandeam ca si acesta poate sa fie un factor! Multumesc!
In fine, asta e. sa ai sanatate!

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O lună parcă, sau aproape o lună

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar ai o problema dacă ai menstruația neregulată. Trebuie sa te duci la un control ginecologic

| ElenaMari explică (pentru anonim_4396):

Da tin sa mentionez ca mi-am inceput recent viata sexuala si ma gandeam ca si aceasta poate sa fie o cauza

| Andra9pk a răspuns:

4-5zile

| NeaNicu78 a răspuns:

Elena poate și pana la 30 zile, soția mea a avut aceasta întârziere, și eram gata sa zicem ca e gravida dar, după consult la specialist am aflat ca era o dereglare hormonala și cu un tratament cu anticoncepționale i s-a reglat ciclul cât și era liniștită ca nu rămâne însărcinată.

| ElenaMari explică (pentru NeaNicu78):

Mi-am inceput recent viata sexuala si ma gandeam ca si acesta poate sa fie un factor! Multumesc!

| NeaNicu78 a răspuns (pentru ElenaMari):

Este posibil, dar sper ca te-ai protejat, ca este păcat ca din plăcere să ai neplăceri, sper ca înțelegi,

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NeaNicu78):

Exista cazuri in care diferentele de lungime a ciclurilor menstruale ca numar de zile sunt foarte mari, si de asemenea intre 2 menstruatii consecutive sa treaca si mai mult de 6 LUNI. Inceperea vietii sexuale nu influenteaza modul de desfasurare a activitatatii glandelor endocrine deci nici a activitatii hormonale existente in organism si nici nu provoaca dereglarea ciclului menstrual Sanatate!

| NeaNicu78 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule fata abia și-o început viata sexuala, poți citi printre rânduri? Îs curios dacă era fata ta la fel raspundeai? Încearcă sa gândești ce am vrut sa spun, dacă nu îți explic în privat.

| NeaNicu78 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule, cele mai bune sfaturi fata le poate primi de la un specialist în cazul ei un ginecolog, noi toți ne dam cu păreri, puneți-vă în locul ei, la o vârstă frageda și fără experienta găsești un "prost" care mai pune "una" la lista de avute și o și mai lasă gravidă, de aceea ii recomand sa nu asculte toate părerile (unele pot fi adevărate, scuze dacă se simte cineva ofensat), eu unul ii doresc sa fie doar o mica întârziere și sa ne spună mâine ca problema a dispărut și e totul normal și ca e fericita. *Elena* fi încrezătoare o sa fie bine.

| ElenaMari explică (pentru NeaNicu78):

Multumesc frumos. Oricum am facut test de sarcina si a iesit negativ

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NeaNicu78):

Ciclul menstrual poate fi extrem de dereglat si menstruatiile sa se produca si la distante de peste 1 AN si in cazul in care fetele sunt inca virgine si NU au nici macar un... prieten.
Acum am observat ca raspunsul ti-l-am adresat tie pur si simplu din greseala, fiindca Intentia a fost sa o adresez acestei postari :
acum 3 ore | ElenaMari explică (pentru NeaNicu78):
Mi-am inceput recent viata sexuala si ma gandeam ca si acesta poate sa fie un factor! Multumesc!
In fine, asta e. sa ai sanatate!

| NeaNicu78 a răspuns:

Dar pentru liniștea ta poți merge la un ginecolog și o sa îți facă un consult și câteva teste, care sunt necesare (test PapaNicolau).si altele... Sa auzim numai de bine.