| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa operația de circumcizie la adolescenți?
Si la cine recomandați sa ma duc(Buzau)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Întrebare: Ce e aia "circumcizie"? eu nu știu ce e asta.

| Goddessss a răspuns:

De ce ti ai face asta?

| Sophieka a răspuns (pentru Goddessss):

Sa speram ca are un motiv intemeiat pentru asta. ( problema medicala ).

| Goddessss a răspuns (pentru Sophieka):

Poate e evreu lol.
Daca are alt motiv înafară de ăsta si cel medical, e chiar foarte ciudat.

| doctorandus a răspuns (pentru Goddessss):

Se pare ca am avut un bunic evreu, dar nu m-as taia imprejur. Cel mult as deveni evreu secular.

| PicosMarian a răspuns (pentru Goddessss):

Mi e nu mi sa făcut asta cand am fost mic

| jj7700 a răspuns (pentru Sophieka):

Eu am facut-o la 21 ani fara motiv medical si o consider o decizie foarte buna. Partenerele mele de pana acum au apeciat aspectul si textura penisului circumcis, eu ma simt mai bine asa si din punct de vedere practic, se simte mai curat si nu se mai irita preputul cand fac sport ore in sir vara pe caldura, cum se mai intampla inainte din cand in cand. Sexual se simte la fel si nu simt ca s-a desensibilizat ceva, desi au trecut mai bine de 5 ani de cand sunt operat - multe mituri pe tema asta online.

Am observat ca e o reticenta destul de mare in randul conationalilor la a accepta ideea de circumcizie ne-medicala si unica explicatie pe care o am e lipsa de intelegere (sau usoara dezaprobare fata de unele secte religioase care o practica).

| Sophieka a răspuns (pentru jj7700):

Inteleg. Cred ca ai dreptate, multe mituri si irascibilitate de a accepta ceva din partea noastra.

| jj7700 a răspuns (pentru Sophieka):

Da, si asta e cu atat mai deranjant cand te gandesti ca unii baieti o evita chiar si atunci cand au nevoie de ea din motive medicale pentru ca sunt sigmatizati. Nu e nicio rusine sau problema cu a fi circumcis si ar trebui sa fie vazuta ca o chestiune normala, chiar de lifestyle daca vrei. Eu de exemplu am ales-o din motive practice si pentru aspectul cosmetic mai curat/ordonat. Daca o fata alege sa isi puna cercei sau sa se epileze nu o judeca nimeni, dar daca un baiat vrea sa isi indeparteze chirurgical un pic de piele jos, toata lumea sare ca are probleme la cap.

| Sophieka a răspuns (pentru jj7700):

Gandesti bine (din perspectiva mea), sunt de acord si nu am nimic de comentat.
E dreptul fiecaruia, m-am gandit ca este un motiv pentru care userul PicosMarian a cerut un cost estimativ si o recomandare, si pana la urma, chiar si sa nu fie un motiv, daca nu i-ar placea, tot e un motiv, iar cu banii si corpul s-au, face cum considera.
Sunt si femei care au nevoie de / isi doresc interventie chirurgicala genitala.

| jj7700 a răspuns (pentru Sophieka):

E in regula. Nu stiu ce motiv are PicosMarian, dar din moment ce a intrebat ceva foarte specific, ma indoiesc ca nu are el motivele lui, oricare ar fi ele. Oricum, ideea e ca nu ar trebui sa ii judecam noi motivele. Zic din experienta personala ca si pe mine m-au luat prietenii cu "aoleu, ce vrei sa faci?!" sau "vai, te mutilezi" etc. cand eu doar aveam nevoie de un sfat daca a mai trecut cineva prin asta sau are cunostinte. Si este ceva foarte nasol, ca ajungi sa te simti ca un nebun ca ai indraznit sa intrebi asa ceva si incepi sa iti pui intrebari daca e ceva gresit la tine ca vrei asta.

| jj7700 a răspuns:

In Buzau nu cunosc, dar in Bucuresti costa cam 2000-3000 lei, depinde de clinica. Nu am recomandari de dat, eu m-am operat in afara Romaniei, dar principial iti recomand sa o faci in privat si sa cauti o clinica unde se folosesc ate chirurgicale dizolvabile pentru a nu fi necesara scoaterea atelor din zona operatiei mai tarziu, care inteleg ca este un proces destul de incomod.