| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa sa iti pui o masea? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Intr-adevar, un implant este intre 600-1000 de euro, in functie de lucrare si tarifele stomatologului.
Mergi cu incredere la un stomatolog, la o consultatie, vei primii detaliile necesare si apoi cand vei dispune de bani, iti vei face dintele.
Daca iti este spart doar o jumatate si cealalta jumatate este sanatoasa (si nu cariata integral) atunci teoretic, iti va imbraca dintele.
Dar in primul rand mergi la o consultatie.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Mersi frumos pentru raspuns happy

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag!

36 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

400 - 600€ > 1000€ in tarile dezvoltate nu la noi

| sierra1 a răspuns:

Fără una mie euro, nu scapi

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Wtf? 4800 de lei sa iti pui o masea?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, tu voiai o măsea din cașcaval?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

1000 eur nu are cum doar in tarile din occident

| sierra1 a răspuns:

Am ințeles, nu ai bani decât pentru intrebare dar asta nu e o rușine, ințelegem. Ia cască ochii aici bădărane:

https://deltaclinicdent.ro/cat-costa-un-implant-dentar/

| Drimmero a răspuns:

Implant sau doar sa pui alta coroana avand radacina sanatoasa? Implantul e vreo 600-1000 de euro, iar coroana depinde de la dentist la altul, pana in 15-20 de milioana pui coroana, una d-aia care nu se sparge dupa ce mesteci o data.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Mi s-a spart jumate de masea, nu cunosc procedurile, ar trebui sa fac implant? cat m ar costa in total? happy

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai carie, nu? Stai linistit ca nu ajungi la implant, scapi lejer cu pivot si coroana, daca dai de un dentist nesuperficial care nu are in competenta doar sa scoata dinti. E o conditie doar sa ai destul material pentru a o pune pe pivot

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Mi s-a spart jumate de masea, cam cat m ar costa aproximativ?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, daca e vreo carie care ti-a erodat si ai nervul afectat te va costa niste bastoane in plus ca sa ti-o pileasca, curete, tratament de canal + pivotul+ coroana, ca daca e jumate distrusa nu iti rezista doar cu plomba. Mi-e greu sa cred ca o masea se poate sparge asa pur si simplu fara sa fie macinata de vreo carie.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu am avut carie s-a spart azi cand am mancat.e bine ca nu ma doare. daca o scot si imi pun o masea cat ma costa? 1000 de ron?
eu mananc dulciuri la greu asta e problema mea

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti face implant daca mai poate fi salvata.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Nu stiu, daca ' si cu parca, o sa vad ce imi spune medicul stomatolog.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu chiar acum am jumatate de masea rupta,am ceva provizoriu pus si trebuie sa ma duc sa vada la microscop daca mai poate fi salvata,nu orice dentist are in dotare microscop,de aia a trebuit sa merg la alt dentist decat cel la care ma duc de obicei,costa ceva mai mult,dar eu zic ca sanatatea e o prioritate in fata banilor si daca mai poate fi ceva salvat o fac, daca nu, eh asta, e, o scot.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu faci implant, iti pune o coroana care costa intre 200 - 300€ implantu e cand lipseste si e loc gol

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai sf-uri pe aici. Daca doctorul nu e hot, posibil sa scapi cu maxim 2000 RON.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ca sa imi puna masea sau? nu stiu cat o sa reziste maseaua cea mai ramas, jumatate e distrusa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa iti puna un implant, dar depinde unde e situata maseaua, cum sunt maselele de pe linga ea, mai multe chestii. In ce oras esti? Iti pot recomanda in Iasi sau Bucuresti, posibil si in Bacau.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca trebuia scoasa. cred ca undeva la 1500 de ron costa sa imi puna o masea. stiu la cine sa merg problema e alta, banii...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

You and me both...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca doar ti s-a spart, iti scoate nervul si o plombeaza... cam 400 RON. Pe acolo. Plus radiografie ca... de, ne-am dat naiba si trebuie ei sa vada ce e acolo.
Daca nu scoate nervul, tot cam pe acolo, poate cu 50 de ron mai putin.
Mie mi-a luat pentru doua cam 1000 RON parca. Da asta mai demult.

| Celcestietot a răspuns:

De la 0, adica implant? Costa cam 1000 de euro, si ca sa dureze mai mult, conteaza si cine ti-o pune.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mi s-a spart jumate de masea, azi am sesizat

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci probabil ca nu va fi atat de scumpa procedura, ca doar o sa iti refaca forma cu niste substante.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Cred ca o plombeaza?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu, uite cam asa o sa fie :

https://www.youtube.com/watch?v=INcvTa2cmjQ

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Interesant, ai idee cat mi ar cere pentru jumate de masea? happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe la jumatate, adica undeva in jur de 500 de euro. Stiu ca ar trebui sa iti inlocuiesti acel "gel" aproximativ la 5 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mersi man. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!winking

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

2 lei la coltu strazi

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca vrei calitate dr ahmad jbara cel mai tare tati\

uite ce dinti am eu

| anonim_4396 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Sunt covins verginico laughing