| StrongHeart a întrebat:

Cat de adevarata este afirmatia ca produsele de origine animala infunda arterele si ingreuneaza circulatia sangelui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Nu cred ca un aliment anume este daunator. Cred ca exista particularitati ale fiecarui individ cum ar fi intolerante sau alergii, dar mai sigur, daunatoare este cantitatea ( in exces ). Atata timp cat exista un echilibru intre caloriile ingerate si cele consumate, intre glucide proteine si grasimi, atata timp cat suntem atenti la necesarul de apa, de odihna, nutritie ale corpului, toate corelate cu varsta, sexul, nivelul de sanatate, efortul fizic depus ( sau nu ) zilnic, totul va fi ok. Mai pe scurt trebuie sa invatam sa citim semnalele pe care corpul nostru le trimite catre creier si sa alimentam corpul si nu papilele gustative.

| StrongHeart explică (pentru Paul754880338):

Un raspuns foarte bun.Dar nu crezi ca, daca sa zicem ca cineva a facut exces si nu se simte bine, o dieta de curatare a organismului bazata doar pe legume, fructe, orez, etc(fara produse animale) poate ajuta? Sau chiar post negru pentru. a reseta metabolismul?(perioade scurte de cateva zile maxim)

| Paul754880338 a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu sunt de acord cu extremele. As sustine in continuare echilibrul. Adica dupa un exces, organismul are capacitatea de a se reface sustinut de o dieta echilibrata, nu de un alt exces dar in sens invers. Asta suna bine in matematica, dar nu si in nutritie, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

| StrongHeart explică (pentru Paul754880338):

Inteleg ce vrei sa zici,dar nu crezi ca e nevoie de un reset al metabolismului?
De exemplu daca nu consumi alimente,doar apa cateva zile, e posibil, multi paraziti intestinali sa moara, sau alte toxine si sa fie eliminate pentru ca ei mizeaza pe hrana gazdei, daca nu mai e hrana, ei nu mai pot trai.Nu zic posturi exagerate, dar o data la 2 saptamani, o luna 1-2 zile nemancat(baut apa pentru. ca ajuta la eliminarea toxinelor) cred ca nu dauneaza, ba chiar ajuta.

| Paul754880338 a răspuns (pentru StrongHeart):

Probabil, dar nu sustin asta oricat ai incerca tu sau altcineva
sa imi puna o astfel de intrebare cu raspunsul sugerat. Sa iti spun de ce! Daca ai exagerat cu ceva, iar apoi pari ca te caiesti si te supui unei cazne opuse exagerarii sperand ca ai indreptat situatia, nu faci altceva decat sa creezi precedentul si mai tarziu sa repeti la nesfarsit ciclul asta de dezechilibre. Eu sugerez si sustin invatarea si aplicarea notiunii de echilibru, care nu are contraindicatii si nu necesita resetari. Este parerea mea, care sigur contravine supraproductiei, supraofertelor si impulsului de a manca ce nu iti trebuie si cand nu iti este foame sau a bea cand nu iti este sete. Restul cum am mai spus este comunicare intre corp si papile gustative, selectata de creier, partea somatica a acestuia.

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In exces, cu grasime, da.
Sa zicem ca un om mananca carne toata viata. Doar carne. Se imbolnaveste.
Sa zicem ca alt om mananca carne + legume + alte lucruri naturale. Nu se imbolnaveste.
Unde este diferenta? La carne? Ca intr-un context carnea poate sa faca asta, in altul nu. Este relativa treaba big grin

| Wr3nch a răspuns:

Relativ. Daca bagi doar carne procesata, si carne rosie grasa (cum le place la romanasi ceafa de porcusor) atunci da, nu e bunalaughing Dar nu moare nimeni de la carne alba sau peste.

| StrongHeart explică (pentru Wr3nch):

De porc imi e cel mai frica si de vita, pestele si curcanul, alternative mai sanatoase daca vreau sa mananc carne, in orice caz, nu din supermarketuri pentru ca nu am de unde sa stiu de unde provine.
Vazusem la stiri mai demult ca nenorocitii vopseau pui de gaina ca sa para mai galbeni, mai naturali si vopseaua respectiva continea chimicale ce provoaca boli grave.

| Wr3nch a răspuns (pentru StrongHeart):

Hmm, depinde. Daca alegi marci mai scumpe de obicei e safe. Dar no, romanii nu prea au bani si merg pe ce mai ieftinache, mai ales daca ai si o gramada de copii care cer papa. Tata unui prieten a lucrat la o firma care procesa pui si a vazut la prima mana cum sunt ''inbunatatiti'' laughing

| StrongHeart explică (pentru Wr3nch):

Aleg marca curcanul de la mamaie din ograda daca e vorba sa mananc carne sau peste cumparat ca ala nu vad de ce nu ar fi sanatos, aici poate gresesc.
Nu sunt vegan, dar sunt cu totul de acord cu ei in anumite aspecte, animalele de la care provine carnea din comert sunt crescute in niste conditii oribile de multe ori, sunt tratate chimic sau mai stiu eu in ce fel, de aia apar tot felul de boli.Pe de alta parte daca un fermier creste animale in mod natural,bio(desi urasc cuvantul asta),animalul daca isi ia natural hrana si are loc sa se miste in batatura, nu creste cu stres, ii oferi dragoste si toate conditiile, mi se pare absolut normal sa consumi carnea respectiva daca este un necesar ca tu sa supravietuiesti.
E dublu castig, animalul traieste fericit viata iar la sfarsit e sacrificat ca sa iti continui tu viata, asta mi se pare natural.Nu sunt de acord cu anumite practici, de exemplu viteii nu cred ca trebuie omorati, trebuie lasat animalul sa creasca, altfel e cruzime.
Alea din abatoare stau intr-un stres enorm si automat asta afecteaza si calitatea biologica a carnii.

| Wr3nch a răspuns (pentru StrongHeart):

Corect, dar cresterea bio e scumpalaughing Am vazut de multe ori carne bio ramasa pe raft si probabil aruncata dupa pentru ca putini vor sau isi permit sa plateasca diferenta de pret. Plus ca la multi nici nu le pasa, atata timp cat ciorba, friptura sau tocanita are gust e ok, nu vrem sa stim detaliilaughing

| StrongHeart explică (pentru Wr3nch):

Da,asta e in genul inchid ochiul bun pentru. o placere pe moment(gust, dopamina, mcdonalds big tasty), dar in timp te trezesti cu tot felul de probleme de sanatate si te intrebi de unde.

| RoCkKiD a răspuns:

E adevarata, la fel de adevarata ca si faptul ca respiratul ne omoara incet incet din cauza ca viata este o lunga reactie de oxidare.

Organismul nostru functioneaza pe principiul homeostaziei, adica tot timpul cauta echilibrul, prea mult din orice il vor deregla si ca rezultat vei avea niste simptome.

Da, consumul in exces carne poate afecta sistemul circulator, dar in aceiasi masura este si o sursa excelenta de proteine, minerale si vitamina B12.

Atat timp cat nu treci de 150-200g de carne pe zi si te asiguri ca manaci legume si fructe o sa fii ok. Dieta noastra ar trebui sa fie in mare parte vegetala (cam 80%) dar asta nu inseamna ca nu e nevoie de carne.

| WhiteLife a răspuns:

E adevarat ca sunt mai bogate in grasimi decat cele vegetale (care au mare parte de celuloza-nedigerabila), iar placile de aterom (care duc la ateroscleroza) sunt de natura lipidica.

| Elelei a răspuns:

Nu produsele de origine animala ci grasimea. Si aia, doar daca o consumi in exces. Mai periculoasa este grasimea tip margarina, din grasimi hidrogenate. Mai nou am vazut si branzeturi din asa ceva; si nu numai.

| franciscintaiul a răspuns:

Omul nu este carnivor in primul rand si orice tip de carne ii face rau.

| StrongHeart explică (pentru franciscintaiul):

Daca vorbim la modul cel mai general, omul nu e nici carnivor dar nici ierbivor.E omnivor.
Acum ca unii aleg sa traiasca numai cu carne(exista o astfel de dieta bazata doar pe carne.Sunt foarte sceptic in legatura cu ea) sau doar cu legume, fructe, plante este alta discutie.

| dasurica a răspuns:

Falsa