| anonim_4396 a întrebat:

Cat de bine se poate vedea intr-o radiografie la plamani daca ai fumat sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Un medic bun te ghiceste dupa fata, iar radiografia spune totul.
Am facut un control de rutina fiului meu la plamani, el a fumat cam 3 ani, nu am zis medicului ca fumeaza, analizele au iesit bune dar doctorita l-a intrebat de cand fumeaza..deci.
O seara bunahappy

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Nu se poate vedea asa ceva. Doar dacă ai fumar timp de 20/30 de ani, și ai o boala obstructiva cronica la plamani, provocata din cauza țigărilor, se poate aprecia diferite puncte albe. Dar în rest, nimic.

| Chimied a răspuns (pentru AlexRv):

Daca ai fumat sa zicem...4 pachete se poate observa?