| anonim_4396 a întrebat:

Cat de comun este herpesul bucal( hsv-1) in Romania? Cunoasteti persoane care au asa ceva, daca da, care este atitudinea persoanelor ce-i inconjoara in legatura cu acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Herpesul bucal este cauzat de virusul herpes simplex de tip 1 (HSV-1). Odată ce pătrunde în organism, virusul rămâne acolo pe viață și se reactivează, acuzând apariția leziunii inestetice pe suprafața buzelor, în perioadele în care sistemul imunitar este mai slăbit.
Tratamentul pentru herpes se bazează pe unguente care conțin aciclovir, însă se pot folosi și plasturi speciali. Lidocaina are, de asemenea, efect calmant asupra zonei dureroase.
HSV-1 poate fi transmis prin atingerea salivei infectate, prin contactul cu mucoasele infectate sau piele.
Simpla atingere a unei persoane infectate cu herpes bucal este principalul mod de contagiere.
Am o mătușă care a avut herpes acum vreo 2 luni.
Herprsul nu e ceva ieșit din comun, important e să nu atingem persoana care are unul pentru a evita să îl luăm.