| giulia283 a întrebat:

Cat de dureroasa e operatia de apendicita? Dupa ce te oprezi primele zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Operatia nu doare absolut deloc ca esti sub anestezie iar dupa ce trece efectul anesteziei o sa te doara vreo 2-3 zile, in functie si cat de agravata a fost situatia da nu e o durere insuportabila
Te tine vreo 3 zile minim in spital, nu stiu ce tot abereaza aia acolo cu nepotii ei probabil imaginari ca n-are cum sa-ti dea drumu a 2-a zi dupa apendicita

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i dureroasa deloc!
Operatia are loc sub anestezie, fiind cea mai usoara operatie posibila, durand doar 10-15 minute.
Unele spitale te trimit acasa seara, dupa operatie, altele te tin pana a doua zi.
In primele 24 de ore esti tinuta pe anestezice si nu vei simtii nimic. Dupa aceea, iei anestezice doar daca ai dureri.
Eu nu am avut dureri deloc dupa operatie, doar o usoara jena in partea dreapta, unde erau copcile de la operatie.

| alina2k18 a răspuns (pentru Violleta2022):

Minorii sunt tinuti mai multe zile in spital dupa operatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alina2k18):

Nu-i regula! Depinde de: spital si cat este de grav a fost pacientul, inainte de operatie.
Nepotelul meu a fost operat dimineata si seara era deja acasa ( asta la un spital de stat, nu privat).

| patrik986 a răspuns:

Nu doare deloc, nu e adevarata chestia ca te lasa seara acasa, o sa stai la spital minim 2 zile.

| CrissL0101 a răspuns:

Nu e dureroasă. Sora mea la vreo săptămână după operație mergea cu bicicleta. Bine, nu distanțe mari.

| s4mxr a răspuns:

Este o opeatie usoara. Se poate executa laparoscopic (minim invaziv) daca nu sunt complicatii. Dupa operatie, daca este cazul, se administreaza medicatie analgezica 1-2 zile. Dupa externare este bine sa se faca miscare, plimbari usoare, cit suporti, macar 1/2 ora pe zi.