| niculitelski a întrebat:

Cat de eficient este vaccinul anti-gripal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Depinde de tulpina de virus pe care o combate. Daca ai facut un anumit vaccin si te-a pleznit un virus modificat, degeaba ai facut. Anul acesta nu am facut vaccin dar nici gripa nu m-a bantuit. Cel mai important este sa-ti fortifici organismul si sa-l imunizezi. Eu folosesc un remediu natural care vad ca da rezultate:Echinacea. Mai multe pe aceasta tema la:http://www.saptamanaturistica.ro/detalii_articol.php?id=644

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Beneficiez anual de acest vaccin si constat ca si celelalte viroze se manifesta cu mai putina virulenta. Mira

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Vaccinul antigripal este eficient, dar inpotriva gripei. Raceala, guturaiul, viroza etc nu le combate.

| stefybx a răspuns:

Vaccinul, va impedica organismul sa se imbolnaveasca cu virusul gripal. Chiar daca a fost vaccinat in anul precedent, copilul trebuie vaccinat in fiecare an, pentru ca protectia dispare de la un an la celalalt. De aceea vaccinul este mereu actualizat, pentru a putea lupta eficient impotriva oricarei forme a virusului. Vaccinul anti-gripal reduce cu 80% riscul imbolnavirii in perioada de varf a actiunii virusului. Insa nu este garantat ca persoana vaccinata nu se va imbolnavi de gripa, ceea ce s-a observat insa sunt simptomele mai reduse si formele mai usoare de gripa la aceste persoane.

| viorel2c a răspuns:

Se zice ca o gripa tratata tine sapte zile iar una netratata o saptamana

| iVi a răspuns:

Eu stiu ca dupa doua saptamani de la administrare atinge gradul maxim de eficienta si protectia lui depinde si de organismul caruia ii este administrat. In plus, eu mi-am facut vaccin in fiecare si nu am avut probleme cu gripa, dar sora mea nu isi face si tot nu se imbolnaveste, prieteni ai mei se vaccineaza si tot prind gripa, cred ca depinde de imunitatea fiecaruia.

| creion a răspuns:

Eficienta variaza intre 30 si 50%, eu asa stiam.