| Nikcoletta a întrebat:

Cât de grava este hepatita A? Vă rog sa-mi spuneti dacă ați avut cunoștințe care au avut hepatită ..au reușit să se vindece? După tratament această boală poate să apară din nou? E posibil ca peste câțiva ani să devină chiar hepatita B?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Am avut hepatita A!
Cu tratament si regim am reusit sa ma vindec intr-un an.
Dar stiu persoane care nu au respectat regimul si a recidivat.
Macar un an trebuie urmat regimul si tratamentul prescris. Oricum medicul infectionist va stii ce sfaturi sa-ti dea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e cronica si nu da in hepatita b. Poti sa ai dupa alta hepatita din cauza asta dar nu virala. Din cate stiu eu e mai usoara ca restul si nu e asa de contagioasa

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Hepatita A este data de un anumit virus. Hepatita B C D E, sunt determinate fiecare de cate un virus diferit. O hepatita, prin urmare, nu se poate transforma in alt tip de hepatita. Hepatitele A si E sunt hepatite cu evolutie autolimitata, adica sunt vindecabile, chiar fra tratament antiviral, trec. Ele sunt cauzate de alimente infestate. Hepatitele B C sunt hepatite cu evolutie cronica, Pentru C este tratament modern care poate eradica infectia in 99% din cazuri. Din fericire pentru Hepatita B exista vaccin, obligatoriu de la mastere. Netratate, aceste infectii duc la ciroza si la deces in 10-20 de ani. Hepatita D este complet dependenta de hepatita B. Atat timp cat esti protejata fata de hepatita B, nu vei fce nici D. Sper ca te-am lămurit cum sta treaba!