| cOnTexT a întrebat:

Cat de mult afecteaza fumatul performantele sportive happy? Afecteaza macar, cam toti sportivii de mare performanta care ii cunosc fumeaza...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexeanca a răspuns:

Foarte mult! Este afectata capacitatea pulmonara, fumatul ingreuneaza respiratia si prin urmare obosesti mai repede daca fumezi. Iar un plaman afectat nu iti aduce deloc performante sportive exceptionale.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Obosesc foarte mult plămânii!
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Lasa vrajeala!---care sportivi de mare performanta sunt fumatori inraiti(nu ocazional! )?--- gudronul de la fumul de tigare se depune ca o pelicula pe alveolele pulmonare diminuand schimbul de gaze(O2 si CO2) ori contractia musculara la efort fizic este conditionata de o buna oxigenare a muschilor.

| cOnTexT explică:

Ce vrajeala ma alessia5158? straight face eu nu fumez asa ca nu te mai ataca... Nu imi vorbii tu mie de sportivi de performanta, ca nu cred ca cunosti mai multi ca mine straight face

| AnnaGrohl a răspuns:

Nu prea este indicat sa fumezi cand faci sport pentru ca se imbolnavesc plamanii, slabesc foarte mult... poate ca sportivii de performata nu mai fac atat de mult sport. dar nu stiu despre ce spoortivi astia care inca fac sport sau cei care au facut... oricum nu este indicat big grin