| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Cat de mult imi dauneaza fumult de tigara dintr-un bar? am iesit aseara si am stat vreo 4 ore, iar cand am ajuns acasa ma durea capul, a fost ingrozitor de mult fum. (nefumator)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Fumatul pasiv ( daca inspiri fumul de tigara fara sa tragi din tigara) dauneaza mult mai mult decat daca ai fuma efectiv, deorece insipri la propriu tot fumul cat stai acolo.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru LaLaura):

Pai si ei nu inspira fumul ala, in plus mai si trag din tigara

| LaLaura a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Cand tragi din tigara exista acel filtu care mai opreste fumul nociv si toxic, deci e mai "sanatos" fumatul efectiv decat cel pasiv. Ma referam ca ei sunt oarecum obisnuiti cu fumatul si nu mai au efecte adverse vizibile precum un nefumator care fumeaza pasiv.

| Zedge a răspuns:

Daca nu esti fumator e grav, e fumat pasiv si e mai rau decat fumatul normal pentru un fumator, incearca sa eviti pe cat posibil sa stai pe langa persoane care fumeaza sau in locuri cu mult fum deoarece in timp te afecteaza mai tare decat crezi, eu personal evit pe cat pot astfel de locuri crde-ma e mai bine asa, e mai importanta sanatatea ta decat o iesire pierduta cu prietenii, sau vorbeste cu prietenii tai sa iesiti in locuri unde nu se fumeaza si roaga-i eventual sa nu mai fumeze langa tine, mai bine sa se supere pe tine decat sa ai de suferit dupa.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru Zedge):

Majoritatea prietenilor cu care ies nu sunt fumatori, problema e ca nu gasesc un loc in care sa nu se fumeze sau chiar daca e interzis tot se fumeaza, suntem in Romania. o sa incerc sa evit

| Lia340 a răspuns:

Fumul tigarilor este ma daunator pentru persoana apropiata celui care fumeaza.De fapt, ea este numita fumator pasiv, fiindca inhaleaza fara voie de 6 ori mai multa nicotina dacat cel care fumeaza in mod voit.Mare parte din substantele cancerigene se raspandesc pentru o scurta perioada in mediul din jurul,, viciosului,, Sa numai spun de cantitatea de gudron si acrilamida care poate fi de 13 ori mai daunatoare pentru fumatorul pasiv.
Ar trebui sa mai eviti barurile, parerea mea, daca rentezi ca iti incarci organismul cu toxine!

| Negoi_Darius_1998 a răspuns:

Daca nu esti fumator iti dau un sfat! Incearca sa nu stai in preajma fumatorilor deoarece poti face cancer la plamani deoarece inspiri acel Fum