| j0j0pos33 a întrebat:

Cat de periculoase sunt 14 lingurite de zahar in mai putin de o ora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Zaharul in exces se duce in ficat unde se transforma (cel mai simplu de spus) in grasime (grasime care te poate ingrasa si scapi greu de ea), putin zahar se consuma pe loc ca atare, dar daca e mult, organismul il foloseste ca rezerva de energie(grasimi), si pe deasupra, este mai usor sa te ingrasi, de la zahar decat de la grasimi, deoarece nici toate grasimile nu se depun pe colacei (nu numai colacei, dar acasta fraza, spune toate cuvintele), este o chestie complicata cu HDL LDL etc. Oricum daca ai consumat doar odata nu o sa te afecteze, dar daca cresti consumul de zahar zilnic o sa te afecteze.

| j0j0pos33 explică (pentru bookofknowledge):

Multumesc pentru explicatii big grin!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mananci si cateva prune si ai magiun pentru la iarna.

| Anonymous2314 a răspuns:

Depinde, daca il mananci asa simplu e destul de periculos, dar daca e intr-o băutură sau vreo reteta nu e periculos

| j0j0pos33 explică (pentru Anonymous2314):

Aa.ok.

| Anonymous2314 a răspuns (pentru j0j0pos33):

Sau te refereai la altceva?

| j0j0pos33 explică (pentru Anonymous2314):

Nu dar am auzit ca exista riscul de a face hemoragie de la prea mult zahar consumat direct si m-am panicat putin))

| Anonymous2314 a răspuns (pentru j0j0pos33):

Hemoragie mai mult fac cei în vârstă.
App: îmi poți da fundă?