| PumpkinDoll a întrebat:

Cat de periculos e algocalminul? Am luat 5 fiole azi ca ma doare maseaua in ultimul hal, mentionez ca mai trebuie' sa iau si un extraveral.N-am bani momentan de dentist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai masea cariata, atunci scobeste gaura cu scobitoare, sa iasa resturile putrezite de mancare.
Daca ai puroi la radacina (de exemplu de la curent de aer), atunci clateste intens si indelungat maseaua cu ceai de MUSETEL, pana ce pisca deja la gingie. Scuipi si iei o noua gura de ceai si clatesti mai departe.
Dupa un timp fistula de puroi se va sparge si nu va mai dura. Clatirea mai trebuie repetata pana ce se dezumfla complet + inca cateva ture (dezinfectare completa).

| baru a răspuns:

Nu este periculos, garantat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu erai mai ieri cu paracetamolul? Daca nu ai bani de dentist, poate au ai tai de cioclu. Nu fi imbecil! Ia si mesteca usturoi, e cam cel mai puternic antiinflamator natural. Nu, nu glumesc. Iar dentistul te poate trata si pe datorie un pic, platesti cand e gata, ca nu merge sa te duci odata si gata. NU MAI BAGA MEDICAMENTE CA TIMPITUL IN TINE!
P.S. Bula zice binisor ce zice acolo cu musetelul.

| PumpkinDoll explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi,am bagat niste usturoi azi in ureche si m-a lasat putin, am sa incerc si asta cu mestecatul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Uite si aici - http://nutritie.bio/sanatate/durere-antiinflamatoare-naturale/ - ai destule in lista, majoritatea extrem de accesibile ca pret.

| Donsavas a răspuns:

Mergi macar la un consult. E gratuit. Iti va spune acesta ce sa iei sau medicul de familie iti va prescrie ceva. Extraveralul contine fenorbarbital, un drog aflat în regim special. Nu recomand, e toxic. Încearcă niste tehnici de amortire a durerii. Nu te baza pe pastile!

| Cristine9595 a răspuns:

Extraveralul e pentru palpitatii la inima nu durere de masea.

| PumpkinDoll explică (pentru Cristine9595):

Il iau pentru ca nu pot sa ma culc.

| Cristine9595 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Incearca sa bei un ceai de tei inainte de culcare.

| AnDrEy_8110 a răspuns:

Salut! E de recomandat sa iei medicamente doar in cazurile extreme, si daca nu da rezultate ar trebui sa renunti. Evita sa mesteci in locul ala, foloseste apa de gura si spala te pe dinti dupa fiecare masa ca reduci riscul ca durerea sa reapara. De asemenea in loc de antibiotice poti folosi nurofen pentru durere.