| Anushka23 a întrebat:

Cat de periculos poate fi solaraul dacă am destul de multe alunite pe corp, dar nu am în genă cancer de piele sau alte boli ale pielii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ai un tablou genetic predispus la cancer ca sa faci cancer asa cum nici daca nu ai avut cazuri in familie nu inseamna ca nu poti face chiar tu! Daca ai avut cazuri in familie, riscul creste intr-adevar. Exista studii care dovedesc ca solarul este nociv si ca radiatiile predispun atat bolile pielii cat si aparitia cancerului in timp. Nu este ceva batut in cuie, nu toate femeile ce merg la solar fac cancer de piele asa cum nici toate persoanele ce dezvolta acest tip de cancer nu il au neaparat din cauza solarului. Da, riscul exista si este dovedit stiintic ca anumite radiatii predispun patologii diverse insa este decizia daca daca ei in calcul asta sau nu.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Pe lângă cele prezentate mai sus, cu care sunt de acord, ai fost la un dermatolog, ți-a verificat toate alunitele și a reieșit ca sunt benigne?
In acest caz, solarul nu mai e chiar atât de periculos.
Daca ai și vreuna maligna, ar fi indicat sa stai pe fundul tău.
In 2004 mi s-au extirpat 3 alunite, dintre care una era maligna.
La anul as vrea sa scot alte 3.
Cand ai probleme de aceasta natura, pana și statul îndelungat în apa sau bronzarea naturala sunt periculoase.