| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Cat de sigura este morfologia trimestru 2 pentru aflarea sexului copilului?
Exista vreo posibilitate de eroare? Nu de alta dar începând cu saptamana 12 am facut eco 3d mi-au zis ca e băiețel. Dupa la 23 de săptămâni la morfologie mi-au zis ca e fata... nu mai înțeleg nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Bun venit in rrrominica, aici inca mai avem imbecili de barbati care isi bat nevestele cu: "ti-am zis sa imi faci baiat, faaaaaa"

si asta cu toate ca barbatul e cel care da sexul copilului, si exista familii cu 7-8 fete si nici un baiat

cat despre raspunsul la intrebare: ecografia e o imagine 2D a unui lucru 3D, si cu cat fatul e mai putin dezvoltat cu atat mai confuza e ideea, insa se pot face teste chimice, dar implica recoltare de material biologic de la fat, ori asta inseamna risc, eu personal nu mi l-as asuma pentru un lucru pe care oricum nu il pot schimba si care nu mi se pare asa de important sa il stiu inainte de nastere

6 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

La inceput se poate sa dea cu eroare.Sunt doctori care mai degraba iti spun sa astepti pana la 22-23 saptamani ca atunci e sigur, si altii care sunt de acord sa incerce sa-si dea seama mai repede, de obicei chiar nu se vede prea clar in saptamanile 12-15. E fata, daca la morfologie ti-au scris asta.

| RaduRobertRO a răspuns:

Formarea organelor copilului începe în cea de-a 6-a săptămână de sarcină, dar se poate face test concludent începând cu cea de-a 10-a săptămână de sarcină. Erori pot sa apară, pentru ca totul se bazează pe observația medicului, care interpretează ecografia. Evident ca testele mai târzii oferă mai multa claritate.

| armiaso a răspuns:

Inainte sa existe aceasta tehnologie oamenii aflau la nastere, de ce atata stres pentru acest subiect incat sa necesite framantare? nu ai stres destul? sanatos sa fie!

| armiaso a răspuns (pentru JicaContra):

Padure fara uscaturi nu exista, sa nu generalizam totusi, daca ai o statistica cu ceea ce sustii, poti sa ne-o impartasesti si noua, daca nu cel mai bine ar fi sa nu comentam aiurea, ca daca ar fi sa ne uitam peste granite si peste ocean, situatia e grava si acolo.
iar cuvantul "rromaninica" nu numai ca e gresit (i) si denigrator dar e si o imbecilitate sa preiei ce rumega unii frustrati si sa il folosesti ca ti se pare tie ca esti mai interesant.

| JicaContra a răspuns (pentru armiaso):

Padure fara uscaturi spui tu, adevarul e ca nu exista nici o statistica pentru ca nu se doreste a se face una, ne-ar face sa aratam rau si nimeni nu vrea asta, insa imbecilitati de gen ai divortat deci nu mai esti femeie serioasa am auzit la oameni care au plecat in tari mai destupate la minte si au locuit acolo ani de zile si tot incuiati au ramas

wow, am pus cinshpe r-uri dar tu te legi de un i, PUR INTENTIONAT, si care face cuvantul sa devina nume de ocara Romaniei si anume: patria romilor

cat despre ce e in alte tari, ar trebui sa te uiti la India, aia au prins spilul, si dupa ce descopera ca au fata, fac intrerupere de sarcina, si din cauza asta au deficit de femei si femeile sunt vandute ca sotii

| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Nu e in regula sa denigrezi o tara intreaga pentru niste specimene prost educate, indiferent care e tara, nu ai fost tu in papucii celor care muncesc si sunt cetateni onesti si trag si sunt drepti ca sa fie denigrati.
proasta crestere si lipsa de educatie e o boala veche, a tuturor natiunilor de pe acest pamant, nu trebuie sa aratam cu degetul ci trebuie sa contribuim la schimbare, daca un om nu mai arunca seminte pe strada pentru ca tu i-ai atras atentia deja ai facut ceva, nimeni nu contesta comportamentul salbatic manifestat de catre diferitele categorii, fie ei barbati sau oricare altii fata de alte categorii de oameni, dar niciodata o minoritate nu va fi definitoare pentru majoritate, iar cand nu exista studii obiective si cu explicatii pentru aceste comportamente, cu atat mai mult nu avem voie sa aratam cu degetul, nu ne face mai buni ca cei catre care aratam, ne culpabilizam si noi.

| JicaContra a răspuns (pentru armiaso):

Bun venit in rrrominica, aici inca mai avem imbecili de barbati care isi bat nevestele cu: "ti-am zis sa imi faci baiat, faaaaaa"

si asta cu toate ca barbatul e cel care da sexul copilului, si exista familii cu 7-8 fete si nici un baiat

cat despre raspunsul la intrebare: ecografia e o imagine 2D a unui lucru 3D, si cu cat fatul e mai putin dezvoltat cu atat mai confuza e ideea, insa se pot face teste chimice, dar implica recoltare de material biologic de la fat, ori asta inseamna risc, eu personal nu mi l-as asuma pentru un lucru pe care oricum nu il pot schimba si care nu mi se pare asa de important sa il stiu inainte de nastere