| Lydie a întrebat:

Cat de tare ingrasa berea? Ca stiam ca e si diuretic, iar diureticele te ajuta sa slabesti...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

In general berea ingrasa, iar barbatii fac burta de la eabig grin! Nu te ajuta sa slabesti.Am prietene care tin cura de ingrasare cu bere.

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In cantitati mari da. O bere(0, 500ml) contine 215 calorii, 5 proteine, 20 carbohidrati, asociata cu cativa mici, ai reteta'' fericirii''...

mira
| mira a răspuns:

Berea nu este o bautura sanatoasa daca se bea zilnic si in exces.Are multe E-uri si destule calorii.Depinde cum stai cu masa ponderala. Mira

assiris
| assiris a răspuns:

Berea in sine nu ingrasa, dar cine bea bere fara sa ingurghiteze citeva platouri cu mici, cârnăciori si alte delicatese dintr-astea, tocmai menite sa deschida pofta de alte sticle. Si daca pui in calcul ca din aceste delicatese nu lipseste Monoglutamatul de sodiu (E 621), treaba este completa. Si ca sa stiti ce mancati, iata citeva cuvinte care spun multe, referitor la acest E. "Monoglutamatul de sodiu sau E621.
Pe scurt, acest "potentiator de aroma" este o substanta care "minte" creierul ca ai mancat ceva bun. Actioneaza asemanator unui drog, alterand nivelurile de neurotransmitatori si dand o satisfactie falsa. Asta nu ar fi o problema daca nu ti-ar "praji" si neuronii intre timp. Ca la orice "drog", unii oameni simt placere, unii nu simt nimic, altii se simt rau.
Trageti tare cu bere ca monoglutamatul are grija sa va faca pofta necesara.

| claw_4117 a răspuns:

Fiecare sticla de 500 de ml de bere, in functie de % de alcool (au o contributie, dar mica, si restul constituentilor!), aduce un aport suplimentar de 50-300 Kcalorii. Cum pentru un adult normal si sanantos este indicat un consum de 2000-3000 Kcalorii/zi, o sticla de bere nu ar insemna mare lucru. Asadar un mit spulberat!

| claw_4117 a răspuns:

PS: Practic ne ingrasa altceva. Acest "altceva" este, in functie de individ, unul din factorii urmatori: consumul acesteia seara, consumul mai multor sticle pe zi, consumul concomitent de alimente sarate sau grase, cu nivel ridicat de calorii si colesterol (chipsuri, alune, produse de tip fast food etc), asocierea unui regim de viata sedentar si/sau a unui regim alimentar dezechilibrat, stresul, lipsa practicarii oricarui sport.

De asta au barbatii burta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Berea ca si orice alt aliment,(o putem considera aliment deoaece e facuta din apa, hamei, orz), are calori, caloriile acestea daca le iei in exces duc la ingrasare... nu stiu daca e diuretic, posibil. dar stiu ca poate ingrasa daca consumi in exces.happy sper sa iti fie de folos happy o zi buna sa ai! Paste Fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat nu o bei in exces si asociata cu chipsuri. popcorn, si alimente cu un nivel ridicat de grasimi e ok.de ex o doza pe zi nu cred ca te va afecta prea tare... dar in nici un caz nu te ajuta la slabit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In toate curele de ingrasare zice sa bei cat mai multa bere.deci...

| TaVy_Tavy_1985 a răspuns:

Depinde si de metabolismul tau, avand in vedere ca o bere are aproximativ 200 de calorii, depinde de metabolism
citeste aici mai jos mai multe
http://www.eu-descopar.ro/......spre-bere/