| ReDMaN12 a întrebat:

Cat dureaza regimul alimentar dupa operatia de apendicita? Sunt operat de pe data de 02.08. 2012 si vreau sa stiu cand o sa pot manca din nou normal...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, regimul dureaza 4-6 saptamani, cu introducerea treptata a mancarii normale dupa a patra saptamana.

| Issabela26 a răspuns:

1 saptamana dar nu trebuie dupa aceea saptamana sa revii la normal direct trebuie incet incet sa bagi in alimentatie azi una maine alta...dar sa evinti cat mai mult imbalonare si sa te fortezi ca nu e bine pentru operatie(durere)

| Andreea22X a răspuns:

Cam 2 saptamani stiam eu

| ReDMaN12 explică:

Dar daca doctorul m-i-a spus ca am peritonita sau cum naiba se cheama se scurteaza regimul sau tot atat trebuie sa tin

| H3ADsHoT a răspuns:

La mine a fost primele 2 luni funda

| Florin02 a răspuns:

Dupreaza aproximativ 30 de zile. in acest timp nu trebuie sa faci efor absolut deloc si sa urmeti regimul alimentar. tu ar cam trebui sa ti regim cam pana pe 1 septembrie... si eu am fost operat si cam atat m-a tinut. insanatosire grabnica!