| PringAloe a întrebat:

Cat lapte putem consuma zilnic? (Eu consum doar degresat) intreb deoarece chiar daca nu-l beau mereu simplu il mai folosesc pentru a imi prepara ovazul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Lapte degresat poți consuma cisterne întregi. Este un lapte procesat din care s-au scos toate elementele nutritive.
E o apă colorată, cu gust de lapte, nimic mai mult.
Eventual, din cauza procesării e posibil ca să apară efecte secundare la un moment dat.

| Frank51 a răspuns:

Nu exista o recomandare specifica deoarece este un aliment care nu provoacă niciun fel de efecte adverse, celor fără intoleranță evident. Deci se poate bea oricât.

| WhiteLife a răspuns:

E ok atâta timp cât nu faci exces, oricum majoritatea oamenilor elimina laptele nemetabolizat, pentru că adulții nu mai au enzimele necesare digerării laptelui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca orice aliment nu trebuie sa abuzezi/exageri de el.
Poti face o indigestie, diaree sau chiar sa dezvolti intoleranta la el.
Daca esti cumpatat atunci e foarte sanatos laptele.

| badpanda a răspuns:

Natura a facut laptele de vaca pentru vitei.
Omul este singurul mamifer care consuma lapte si cand devine adult.

https://www.farmacialapretmic.ro/......ulti-.html

https://dozadesanatate.ro/boli-legate-de-consumul-de-lapte-de-vaca/

| InOrOut a răspuns:

Laptele nu e bun provoaca urticarie severa.