| Invictusman a întrebat:

Cat poate sa trăiască o persoana cu cancer de pancreas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde de mai multi factori.
Depinde daca tumora canceroasa este exocrina( mai mult de 90% din cazuri) sau endocrina (5-8% din cazuri), in ce stadiu a fost descoperita boala si daca persoana in cauza are si alte afectiuni cronice.

Depinzand de factorii de mai sus, exista posibilitatea de a extirpa glanda in intregime sau doar zona afectata, urmand apoi chimioterapie.
Sau daca acest lucru nu este posibil, se incearca tratamente paliative si diverse interventii chirurgicale, radioterapie si chimioterapie.

Deoarece totul depinde de cat de avansat este cancerul, daca este vorba doar de o tumora localizata si de tipul ei sau de metastaza, ma voi abtine sa precizez si sansele de viata cat si durata.Mai ales ca am citit intr-o alta intrebare ca este vorba de sora ta si nu as dori sa iti provoc si mai multe reactii pe care sa nu le poti controla.

| Invictusman explică (pentru Zuzu1991):

Da, are și diabet zaharat și nu e avansat cancerul, adică nu o fost descoperit în stadiu avansat happy

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Diabetul zaharat de tip 2 (nu si 1) este una dintre cauzele care pot declansa cancerul de pancreas, iar cancerul de pancreas poate declansa diabetul zaharat de orice tip, depinzand de tipul tumorei.
Nu stiu ce tip are ea, dar ti-am spus ca idee, sa stii.

Pai, este foarte bine ca a fost descoperit in faza incipienta deoarece exista posibilitatea rezectiei zonei afectate sau a glandei intregi daca va fi necesar.
Am speranta ca merge la un medic cu experienta care ii va expune toate posibilitatile de tratament disponibile si ii va explica procesul prin care va trebui sa treaca.
Asta nu inseamna ca drumul va fi unul simplu, cancerul pancreatic fiind unul dintre cele mai dificile de tratat, dar ea, fiindca a descoperit aceasta problema timpuriu, evident are mai multe sanse de a supravietui decat o persoana care a descoperit cancerul cand deja era metastazat.
Totul acum depinde de optiunile pe care le are si de cum va raspunde organismul ei la tratament.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumos pentru răspuns :*
Poate o sa fac și eu diabet, poate de aia transpir excesiv deși fac baie de doua ori pe zi, și de cinci ori daca fac tot asa transpir. Poate fi hiperhidroza da, și cred ca e genetic ca de mic transpiram excesiv.

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Da, poate fi hiperhidroza primara din moment ce spui ca asa pateai si cand erai mic.

Partea buna este ca poate fi tratata, partea rea este ca tratamentul poate fi considerat unul costisitor daca nu castigi foarte mult.

Sper ca sora ta sa reuseasca sa se trateze...

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Mulțumesc încă o data de răspuns. Ești adorabila

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Cu drag! Multumesc pentru aprecieri si iti doresc numai bine!

13 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

125 de ani
ai spus "poate", POATE sa se faca bine si sa moara la adanci batraneti

| Invictusman explică (pentru Zuzu1991):

De mine ziceam" poate " voi face diabet și eu, aproape toți frații au diabet de la mama și eu mănânc zi de zi dulciuri.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Invictusman):

Dap, "poate" e o chestie pur relativa
eu beau o tona de dulce, si am un prieten care a facut diabet 2, tot de la dulciuri, iar eu nu am nici pe dracu'

| Invictusman explică (pentru Zuzu1991):

Ce bei de obicei?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Invictusman):

Cola, prigat, d'astea
nu beau foarte mult, dar, totusi, zilnic

| Invictusman explică (pentru Zuzu1991):

Da tu le tragi și cu tărie câteodată așa-i? happy ai întrat pe TPU vreodată manga? laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Invictusman):

Nu recunosc nimic de nimic tongue