| VlaDava a întrebat:

Cât și cum trebuie sa fumezi sa se instaleze dependentă? Eu fumez cam 1/2 pe săptămână

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Indiferent ca fumeiz jumatate de tigara pe saptamana sau 1 pachet, dependenta de fumat tot se instaleaza.
Exista informatie solida acum, care spune ca TUTUNUL dauneaza grav sanatatii si mai devreme sau mai tarziu, ca fumator tot bolnav de plamani si cancer vei ajunge.
Nu merita sa fumezi si nici sa stai acolo unde altii fuemaza, fiindca tot aceeasi cantiate de fum inhalezi si tot cancer poti face de la el.

| relian a răspuns:

Fumatorii is oameni care au ceva la cap ce nu ar trebuie sa aiba laughing asta asa in mare.
Deci ceva conexiuni altfel, ceva secretii mai altfel decat normale. Ca urmare acei oamenii or sa caute sa fumeze, sa bea, sa se drogheze pentru ca asa le cere capu, ala cere acele substante, ii creeaza placere, care normal nu ar trebuie.

Daca o persoana este normala, poate sa fumeze si nu o sa devina dependenta, poate sa ia drog si sa nu devina dependent, poate sa ia orice si nu sai duca lipsa daca nu mai ia.

Am putea sa spunem ca oamenii genul asta is mai slabi decat restul, nu ca ar avea ceva rau, doar ca ceva nu lucreaza acolo la ei in cap asa cum a fost facut initia, la inceput.

Asa zice ca este ca un defect, pentru ca pana la urma este un defect, aparu stiu si eu datorita unor cauze, acel defecta s-a dus mai departe prin urmasii si de aia avem dependenta asta unia din noi.

Deci natural nu ar fi trebuie sa se intimple asa.

| lpavel a răspuns:

Deja esti dependent dar inca nu stii! Vei afla atunci cand vei vrea sa nu mai fumezi deloc!
Acum te mai poti lasa de fumat cu propria ta vointa mai tarziu fara ajutor nu vei mai putea! Bafta!

| StrongHeart a răspuns:

De la prima tigara poti sa ajungi dependent.
In tigari sunt multe substante foarte toxice. Atunci cand arzi tutunul, substantele alea ajung direct in plamani.
Chiar daca expiri, multe particule foarte mici raman acolo si in timp iti afecteaza sanatatea.
La inceput nu simti ca e o problema. Dar dupa un timp, te vei obisnui cu cantitatea de 1/2 pe saptamana si te vei simti nevoit sa consumi mai mult - una pe zi, apoi 2-3-4 pe zi si vei ajunge in scurt timp sa fumezi jumatate de pachet in cateva ore sau pachetul la zi.
Cand fumezi te expui la niste riscuri destul de mari. In niciun caz de neglijat.
Dar pentru ca organismul se obisnuieste cu tigara, tu nu sesizezi. Nu mai simti nici ca-ti miros hainele, iti pierzi gustul partial, nu iti vine nici sa tusesti, fiindca te obisnuiesti.
Un nefumator daca simte miros de tutun il percepe mult mai accentuat decat un fumator.
Iti zic din experienta ca am fost si fumator, iar acum nu mai fumez si se simt niste diferente mari. Cel mai rau sunt afectati plamanii. Scade capacitatea lor de a inhala oxigen, sangele circula mai greu, respiri mai greu si obosesti mai repede. Lucruri cu care nu te confrunti ca nefumator.
Dar atunci cand fumezi, nesimtind, ai impresia ca nu iti face chiar asa de rau.
Ideea e ca organismul se obisnuieste cu orice substanta consumi. Iar orice substanta are o functie specifica.
Nicotina, de exemplu, care creeaza foarte rapid dependenta este un stimulent si iti da o stare de relaxare, placere si reducere a stresului.
Dar pe langa nicotina, sunt multe alte substante foarte toxice, cum e gudronul.
Eu zic sa incerci sa schimbi obiceiul asta cu altceva, cum ar fi sportul.
Daca faci sport, nu o sa iti mai placa tigarile. Ca o sa vezi cat de mult te incetinesc. Daca le lasi o sa iti fie bine pe termen lung. Eu m-am lasat dupa foarte multe incercari, pentru ca dependenta deja se instalase si asociam tigara cu orice activitate banala.
Poate nu poti sa te lasi din prima, dar e important sa fi constient de riscurile la care te expui si sa incerci macar sa te lasi, cu timpul, daca le lasi o sa iti dai seama cat de nocive sunt.

| blackann a răspuns:

Perfect, lasa-te!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ce inseamnă 1/2?

| Bombonikmic a răspuns:

Deja e obisnuinta, ori pe lasi de tot ori te apuci