| adrianpetrican a întrebat:

Cat timp a stat norul radioactiv de la Cernobyl deasupra Romaniei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu a fost doar un singur nor.
Praful radioactiv a circulat meterologic deasupra continentului European si radioactivitatea a fost proportionala cu distanta parcursa de la locul accidentului, precum si de cantitatea de ploaie cazuta din norii afectati.
Practic, la noi in tara, ploi radioactive mai puternice au fost sesizate timp de cateva saptamani.

| Floridori a răspuns:

Chiar daca radiatiile radioactive au avut efecte devastatoare ani la rand, norul radioactiv propriu-zis a fost activ deasupra Romaniei incepand cu 30 aprilie 1986 pe toata durata primei saptamani a lunii mai din acel an.

| adrianpetrican explică:

Ce efecte au avut radiatiile de la Cernobyl in Romania?