| Beyourself1245 a întrebat:

Cat timp persista alterarea mirosului si a gustului dupa infectia covid-19?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

La mine a tinut cam 3 zile.

| Beyourself1245 explică (pentru Digikey):

La mine cam 3 saptamani, dar tot am ramas cu o alterare. Am respectat toate regurile posibile. Mi e tare frica sa nu raman definitiv fara aceste simturi foarte importante. Oare difera de la pacient la pacient?

| Digikey a răspuns (pentru Beyourself1245):

Fiecare din casa ne-am comportat diferit la acelasi virus.
Eu nici n-am mancat nimic 3 zile.

| Beyourself1245 explică (pentru Digikey):

Am stiut sigur ca e ceva inneregulă din primele zile si m-am izolat 14 zile. Dupa mi am revenit. Am auzit ca e posibil sa dureze de la 2 saptamani la 3 luni. Ce cazuri de lunga durata ai avut in familie daca nu sunt prea curios?

| Digikey a răspuns (pentru Beyourself1245):

3 saptamani mergi la sigur.
Simti cand e totul ok, ca ai chef iar de hobby-uri, sa iesi din casa, sa bei ceva, sa faci glume proaste etc.

| Beyourself1245 explică (pentru Digikey):

Da. Am din nou spiritul ala bun sa ies cu prietenii, sa răd, sa glumesc, sa beau si sa am poftă de viață. Oricum, mai astept, va trece de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e la toți la fel. Mie mirosul mi-a dispărut complet din senin, dar s-a întors după vreo 2 zile.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi și unde a fost plecat? Unde a stat 2 zile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaval):

N-a vrut să-mi spună niciodată. Dar ceva n-a fost bine acolo, dacă a simțit că tot mai bine e acasă.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Of, Doamne! Toți suntem secretoși.