| Bruno92 a întrebat:

Cat timp poți lua alprazolam? Cat este indicat? Stiu că da dependenta după un timp ..acord funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Scrie in prospect, dar depinde de fiecare. Mama a avut convulsii, depresie, insomnii, avea o frica si o stare de plans constanta. Nici macar dupa un an nu e cum era inainte, nu mai spun de faptul ca a ramas tot pe sedative.

"foarte rar administrarea ALPRAZOLAM LPH poate provoca reacții comportamentale sau psihice
grave - de exemplu: agitație, neliniște, agresivitate, iritabilitate, furie violentă, credințe false,
coșmaruri și halucinații sau comportament inadecvat.
- respirație șuierătoare subită, dificultăți la înghițire sau respirație, umflarea pleoapelor, feței sau
buzelor, erupții cutanate sau mâncărime (în special care afectează întregul corp).
Reacții adverse foarte frecvente (afectează mai mult de 1 din 10 utilizatori):
- senzație de sedare;
- somnolență.
Reacții adverse frecvente (afectează mai puțin de 1 din 10 utilizatori):
- scăderea poftei de mâncare;
- stare de confuzie;
- depresie;
- dezorientare;
- modificarea apetitului sexual;
- mișcări necoordonate;
- tulburări de echilibru;
- tulburări de memorie;
- dificultăți la articularea cuvintelor;
- tulburări de atenție sau concentrare;
- incapacitatea de a sta treaz;
- letargie;
- amețeli;
- durere de cap;
- vedere încețoșată;
- constipație;
- greață;
- uscăciunea gurii;
- oboseală instalată la eforturi mici;
- iritabilitate.
Mai puțin frecvente (afectează mai puțin de 1 din 100 utilizatori):
- secreție crescută de hormon care stimulează secreția lactată, dereglări ale ciclului menstrual;
- senzație nejustificată de teamă (anxietate);
- incapacitatea de a adormi (insomnie);
- nervozitate;
- modificări ale comportamentului (hipomanie, manie);
- furie, agresivitate;
- ostilitate;
- vederea, auzirea sau perceperea de evenimente sau persoane care nu există în realitate (halucinații);
- agitație;
- tulburări ale comportamentului sexual;
- tulburări de gândire;
- mișcări și reacții generale agitate;
- uitare;
- tremor;
- modificări ale tonusului muşchilor;
- tulburări gastro-intestinale;
- inflamația ficatului (hepatită);
- tulburări ale funcției ficatului;
- îngălbenirea albului ochilor și /sau a pielii (icter);
- erupții cutanate;
- slăbiciune musculară;
- incapacitatea de a reține urina;
- incapacitatea de a elimina urina;
- disfuncții sexuale;
- modificări ale greutății;
- creșterea presiunii la nivelul globilor oculari. "

https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6156_31.01.14.pdf

12 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Trebuie luat exact asa cum a prescris medicul. Daca se intrerupe tratamentul apar reactii adverse foarte, foarte grave. In functie de caz, se ia mai mult sau mai putin, spre final se scade doza si se inlocuieste cu altceva.

| Bruno92 explică (pentru WhiteLife):

Care sunt reacțiile daca le intrerupi brusc?

| Bruno92 explică (pentru WhiteLife):

Un fel de sindrom de discontinuitate grave urmările daca le întrerupi.

| WhiteLife a răspuns (pentru Bruno92):

Sunt 3 posibilitati: apar simptomele dinainte de a incepe tratamentul, apar simptomele dinainte, dar mult, mult mai grave, sau apar simptome mai usoare. La benzodiazepine nu e voie sa se intrerupa niciodata si trebuie urmat cu strictete modul prescris de medic. Se poate ajunge la stari foarte periculoase.

| Bruno92 explică (pentru WhiteLife):

Poate cauza tinitus? Tiuit in urechi daca întrerupi de mai multe ori tratamentul brusc?

| WhiteLife a răspuns (pentru Bruno92):

Nu stiu sa-ti spun, dar cu siguranta nu ar fi doar atat. Ar fi probleme mult mai grave, care te fac sa apelezi la medic. Poate ca si asta ar fi unul din simptome, pe lamga altele. Cel mai bine este sa respecti tratamentul si pentru orice nelamuriri sa contactezi imediat medicul care te-a consultat si sa-i ceri sfaturi.

| WhiteLife a răspuns (pentru Bruno92):

Scrie in prospect, dar depinde de fiecare. Mama a avut convulsii, depresie, insomnii, avea o frica si o stare de plans constanta. Nici macar dupa un an nu e cum era inainte, nu mai spun de faptul ca a ramas tot pe sedative.

"foarte rar administrarea ALPRAZOLAM LPH poate provoca reacții comportamentale sau psihice
grave - de exemplu: agitație, neliniște, agresivitate, iritabilitate, furie violentă, credințe false,
coșmaruri și halucinații sau comportament inadecvat.
- respirație șuierătoare subită, dificultăți la înghițire sau respirație, umflarea pleoapelor, feței sau
buzelor, erupții cutanate sau mâncărime (în special care afectează întregul corp).
Reacții adverse foarte frecvente (afectează mai mult de 1 din 10 utilizatori):
- senzație de sedare;
- somnolență.
Reacții adverse frecvente (afectează mai puțin de 1 din 10 utilizatori):
- scăderea poftei de mâncare;
- stare de confuzie;
- depresie;
- dezorientare;
- modificarea apetitului sexual;
- mișcări necoordonate;
- tulburări de echilibru;
- tulburări de memorie;
- dificultăți la articularea cuvintelor;
- tulburări de atenție sau concentrare;
- incapacitatea de a sta treaz;
- letargie;
- amețeli;
- durere de cap;
- vedere încețoșată;
- constipație;
- greață;
- uscăciunea gurii;
- oboseală instalată la eforturi mici;
- iritabilitate.
Mai puțin frecvente (afectează mai puțin de 1 din 100 utilizatori):
- secreție crescută de hormon care stimulează secreția lactată, dereglări ale ciclului menstrual;
- senzație nejustificată de teamă (anxietate);
- incapacitatea de a adormi (insomnie);
- nervozitate;
- modificări ale comportamentului (hipomanie, manie);
- furie, agresivitate;
- ostilitate;
- vederea, auzirea sau perceperea de evenimente sau persoane care nu există în realitate (halucinații);
- agitație;
- tulburări ale comportamentului sexual;
- tulburări de gândire;
- mișcări și reacții generale agitate;
- uitare;
- tremor;
- modificări ale tonusului muşchilor;
- tulburări gastro-intestinale;
- inflamația ficatului (hepatită);
- tulburări ale funcției ficatului;
- îngălbenirea albului ochilor și /sau a pielii (icter);
- erupții cutanate;
- slăbiciune musculară;
- incapacitatea de a reține urina;
- incapacitatea de a elimina urina;
- disfuncții sexuale;
- modificări ale greutății;
- creșterea presiunii la nivelul globilor oculari. "

https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6156_31.01.14.pdf

| Dana2103 a răspuns:

Discuti cu medicul sau farmacistul. Parerile sunt impartite

| aneliram a răspuns:

Depinde de la caz la caz (afecțiune), doctorul devide. La unele afecțiuni se recomanda sa gie luat o perioada ceva mai lunga, la altele mai scurtă.

| Peachdelight a răspuns:

Mai sinceră sa fiu, aveam seri când luam și doua. Efectiv când eram foarte stresată și voiam doar sa uit și sa dorm. Eu am luat cam un an... bine dar nu in fiecare seara sa zic undeva la 2 zile pe săptămâna. Nu am dependentă, nu am nimic. Pot dormi liniștita și bine acum.

| Peachdelight a răspuns (pentru Peachdelight):

Vezi ce îți spune medicul. Presupun ca o sa începi cu câte o jumătate. Cred ca depinde și frecventa administrării dar și de noi ca persoane. Poți sa iei 2 săptămâni și 2 săptămâni pauza de exemplu... sau una și una. Așa nu cred ca vei avea probleme

| Bruno92 explică (pentru Peachdelight):

Am înțeles happy mersi frumos