| AliceAne a întrebat:

Cat timp poti trai cu cancer la prostata? daca sa ajuns sa faci criza urinara sa fi foarte umflat in picioare si la stadiul in care sa ai sonda de urina permanent? ( este vorba de bunicul, in varsta de 80 de ani) multumesc anticipat (funda+voturi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Faptul că bunicul tău a ajuns deja la sondă urinară permanentă şi criză urinară este deja destul de grav. Este foarte important să elimine urina. Aceasta, deşi este sterilă, conţine toxinele de care organismul nu are nevoie.

Cu toate acestea, cel mai bun răspuns nu cred că poate fi obţinut de pe acest forum, ci de la medicul urolog, singurul specialist care trebuie întrebat ce are voie să mănânce, ce lichide are voie să bea, ce NU are voie să mănânce, ce NU are voie să bea, câte lichide trebuie băute pe zi şi aşa mai departe.

Multă sănătate bunicului tău şi ţie!

2 răspunsuri:
| roxaa15 a răspuns:

De obicei la batrani cancerul evolueaza mai lent.Dar din cate relatezi tu s-ar putea sa traiasca cateva luni cam un an In orce caz iti oresc multa putere si sa te buuri de prezenat lui cat mai mult iar cand va veni momentul sa va lauti la revedere sa o faci cu dragoste si sa fi convinsa ca va merge intr-o lume mai buna de unde va veghea mereu aspra ta si a familiei.

| ellaaaaaaa a răspuns:

Nu stiu ce sa spun. a patit si bunicul la fel. l-a tinut cam 2 luni asa. apoi s-a dus la spital si daca nu ajungea mai repede era foarte grav. a fost nevoit sa faca operatie ..altfel nu scapa