| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp trebuie luate medicamentele pentru stomac ( nexium, omez, etc)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cat iti recomanda medicul.

| Adry05 a răspuns:

Cum adică cât timp? dacă e parte din tratament îți zice medicu iar dacă iei tu pentru o durere de stomac iei doar una atunci pe moment iar dacă durerile persistă mergi la doctor

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cele doua medicamente fac parte din grupa numita inhibitori de pompă de protoni. Medici gastroenterologi recomanda cure cu asemenea medicamente de o luna de zile, cu intrerupere de minim 2 luni, deoarece permanenta folosire distruge flora stomacala.

| JicaContra a răspuns:

Presupun ca nu te-ai dus la medic, nu-i asa?
in general iei cat timp ai aciditate, astea nu sunt medicamente de tratament ci de incident (cand ai aciditate), si ar fi bine sa iei 1-2 zile dupa incident

totul e sa nu ajungi sa iei in fiecare zi, iar daca ai doar probleme minore sa nu iei medicamente puternice (cum pare a fi nexium) ci slabe cum ar fi bicarbonat de sodiu (no ***, chiar functioneaza) sau dicarbocalm (daca nu il poti cara dupa tine la servici si sa iei o lingurita de fata cu colegii)

altfel, trebuie sa ai aciditate foarte puternica si/sau cronica, si atunci NUMAI SA MERGI LA DOCTOR E SOLUTIA, altfel s-ar putea sa capeti un ulcer perforat (gaura in stomac) si sa ajungi la urgente... daca nu mori pe traseu (NO SHIT, continutul stomacului varsat in abdomen TE POATE UCIDE, pentru ca poate distruge alte organe... VITALE! )

| Yrem3119 a răspuns:

Omez este un fel de pansament pentru stomac, poti lua in fiecare dimineata! Nexium insa. habar nu am.