| MonsterDeek a întrebat:

Cat timp trebuie sa port ochelari ca sa scap de miopie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa porti toata viata sau pana scapi de miopie.
Scapi cu operatie sau daca astepti suficient timp, dupa o varsta miopia se transforma in hipermetropie, dioptriile incep sa creasca cu varsta, insa dupa o sa ai nevoie de ochelari cu +.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toata viata trebuiesc purtati ochelarii, schimbati din timp in timp, pentru ca, miopia creste daca ochelarii nu sunt adecvati.

| Donsavas a răspuns:

Miopia creste oricum. Ochelarii nu ajuta, nu corecteaza si nici nu sustin vederea la dioptriile actuale. Sunt doua modalitati! ori iti inveti ochiul sa vada la distanta, ori te operezi. Ramane la alegerea ta ce decizi!