| anonim_4396 a întrebat:

Cat traiesti cu o ciroza hepatica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Depinde de faza in care este evolutia bolii si de tipul de ciroza(uda sau uscata). Daca este descoperita la timp poti sa tii regim alimentar si sa faci un tratament naturist.Astfel poti controla boala insa depinde numai de tine. Vointa de fier si multa sanatate.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durata de viata depinde de cauza cirozei, de stadiul ei, de tratamentul urmat de pacient, de posibilitatea de a urma regim. In general, din momentul debutului, la pacienti care respecta regimul si urmeaza tratamentul prescris, durata de viata depaseste 10 ani. In plus, se tot descopera tratamente noi, asa ca in 10 ani nu ar fi imposibil sa se inventeze un tratament care sa stopeze ciroza.

| dalea a răspuns:

Desi nu se poate trata ciroza se poate tine sub control(adica o evolutie cat mai lenta a bolii)printr-un regim alimentar si de viata adecvat. Da o cautare pe Google pentru ciroza hepatica si vei gasi cateva site-uri cu descrierea bolii, regim si medicatia respectiva.Iti urez multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciroza hepatica ascita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat traiesti cu o ciroza hepatica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai grija sa tii regimul indicat de medici si tratamentatia, atunci cred ca sunt sanse sa traiesti si 20, 25 ani.Personal cunosc cazuri de astfel de persoane, dar cu o vointa de fier.Este nevoie de multa viointa, dar si de multa intelegere si sprijin din partea celor care sunt mereu in preajma bolnavului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal meu a fost oerat de ernie si in spital a fost descoperit cu o ciroza hepatica f avansata dupa o luna iau dat drumul acasa acum sta la pat nu stiu daca are 40 de kg nu mai mananca nimic si varsa tot daca mananca o gura de paine o da afara cat de grv este refuza sa mai manance

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat poti trai cu ciroza alcoolica?sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama mea are ceroza hepatica de 24 de ani si inca mai traieste!

| anonim07 a răspuns:

ounu khuiuyi

| Silviuta a răspuns:

Din Silvia-Nicoleta-In mod normal cu tratament si regim durata de viata este de 20-30 de ani, insa numai D-zeu stie, cert este ca trebuiesc excluse "bautura alcoolica si drogurile".