| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-a ieșit glicemia 101 înseamnă că am pre-diabet sau când înseamnă că e posibil sa ai pre-diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Importanta este unitatea de masura, dar daca vorbim de 1000mg/dl (unitatea de masura cel mai des intalnita in Romania in astfel de analize), atunci ar fi trebuit sa fii in coma diabetica fara dubii.
Daca ai gresit si ai vrut sa spui 100, atunci este ok.

Glicemia normala luata pe stomacul gol este 70-120mg/dl in conditiile in care vorbim de un adult tanar.

Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Floridori):

Glicemia normala este intre 70, 74, 77 si 105, 106, 110, in functie de metoda folosita. Am luat parametrii din trei buletine de analiza de la trei laboratoare.
De altfel, pe buletinele de analiza scrie parametri intre care trebuie sa se incadreze rezultatul normal.
Rezultatul analizei poate sa difere de la o zi la alta. Cea mai sigura este hemoglobina glicozilata, care nu trebuie sa fie mai mare de 6.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e posibil. Dar sper că știi cum se ia glicemia, dimineața, pe nemâncate.

| Floridori a răspuns:

Mda...avand in vedere ca ai schimbat intrebarea, da, glicemia e normala.
Sanatate!