| RorySan a întrebat:

Cataracta
este BOALA PROFESIONALA?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foarte rar, daca persoana a lucrat mai mult de 15 ani intr-un mediu cu energie radianta foarte intensa. Si doar in urma unor determinari la locul de munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Cataracta este o boala a batranetii in general (numita si cataracta senila), mai poate apare si de la nastere, daca mama a avut rubeola in timpul sarcinii, copilul se poate naste cu cataracta (numita cataracta congenitala).
Alte cauze care pot declansa cataracta pot fi:
Expunerea prelungită la radiaţii, cum ar fi razele utraviolete utilizate în saloanele de bronzare artificială, este o cauză importantă a dezvoltării catarctei radiative.
Fumatul excesiv, tratamentele medicamentoase (pe bază de antiinflamotori puternici) de lungă durată, consumul exagerat de alcool, şocurile electrice – aceştia sunt nişte factori semnificativi care favorizează apariţia cataractei.
Deci, cataracta nu este o boala profesionala!

| untu a răspuns:

Da,dar numai pentru cei care au lucrat in climatul cald,la radiatii infrarosii, cei care au lucrat cu TNT, cu Dinitrofenol, cu Naftalina, cu Etilen Oxid)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, deoarece se intervine in mod chirurcical, aceasta boala este se gaseste si in biblie. Sursa: http://www.cataracta.ro/ce-este-cataracta

| Cintya_Aliss_1990 a răspuns:

Este o afectiune care apare odata cu inaintarea in varsta. Dar se poate rezolva cu o operatie de catarcata. Este o interventie chirurgicala destul de usoara si banala in ziua de azi. Eu am fost cu cineva din familie in Brasov, la Opticristal(http://opticristal.ro/ro/operatie-cataracta).