| anonim_4396 a întrebat:

Cate calorii trebuie sa arzi pe zi pentru a fi în deficit caloric?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand non stop consumam energie,deficitul caloric inseamna a consuma mai putin decat ai nevoie, dar, nu inseamna sa ne infometam aiurea, cu cat deficitul e mai mare cu atat rata metabolica scade si scade pe viata, astfel daca slabit iar ne vom ingrasa, daca consumi 1500 de cal per zi esti pe minus

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

A deci e ok, oricum nu consum mai mult de 1000 de kcal pe zi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista consum 1000 de calori per zi, ai un jurnal personal, scrii absolut tot si ti a iesit suma asta?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai îmi calculez caloriile în fiecare zi, și niciodată nu depășesc 1000.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai zi-mi ce manci

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai nu mai știu in toate zilele ce am mâncat dar de exemplu azi am mâncat doua polonice mici de supa de tăieței și atat. Alea doua polonice nu fac nici 300 de kcal ca nu sunt 100 de g la cât mi-am pus în farfurie. Si poate mai mănânc un mar sau doua piersici, dacă chiar o sa ma pună ai mei, dar dacă ar fi după mine bineînțeles ca nu as mai manca nimic azi. Iar în restul zilelor, tot asa mănânc, sunt în care nu depasesc deloc 500 de kcal (in majoritatea). Cel mai mult am mâncat 700 de kcal de când m-am apucat de dieta și sport, ca am fost plecat undeva și pe când am ajuns acasă era mâncare pregătită și m-a pus mami sa mănânc... Oricum m-am contrazis atunci cu ea și de atunci ma lasă pe mine sa îmi aleg mâncarea. Știu ca supa de tăieței are destul de mulți carbohidrați și mai are și grăsime dar au insistat ai mei ca am nevoie de lichide și supa.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Man tu manci extrem de NESANATOS si dupa asa zis bataie de joc asupra propiului tau organism te vei ingrasa,ce rost are slabirea? ca apoi sa te ingrasi,uite asa toata viata slabire-ingrasare, asa fac majoritatea dintre cei cu diete,unde sunt proteinele, grasimile, carbo, vitaminele sanatosi, nici unde, supa aia ce iti ofera nimic, cu cat slabim cu atat rata metabolica se duce in jos, 97% din cei care slabes recastiga kg pierduta pentru ca nu au habar de alimentatie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar oricum trebuie sa îți mulțumesc, tu mi-ai zis ca în primul rand alimentație e cea mai importanta și apoi sportul =)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ambele sunt importante,, dar degeaba facem sport daca mancam tampeni, iar tu ai o dieta repet nesanatoasa, macar esti obez?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am 1.83, 78 de kg și 14 ani jumate. nu chiar obez

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti ok ca greutate

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Poate sunt ok ca greutate dar tot îmi iese burta în evidenta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sprinturi man

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

30 de secunde mers normal si 30 de secunde spirnt? Tot asa?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,asa timp de 10 minte, man sunt ametit nu am mancat de 24 de ore

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să arzi mai mult decât consumi.
Ca să știi că le-ai consumat, când te așezi la masă trebuie să îți fie foame.
Când te scoli de la masă, să nu fii chiar sătul.
Ceva de genu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Depinde de cate calorii consumi. Pentru a ajunge in deficit trebuie sa arzi mai mult decât consumi.

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Un barbat de 70-80 kg va arde aproximativ 750 de Kcal pe ora daca va inota stilul bras. Daca insa va place apa si vreti sa ardeti mai mult de 750 Kcal / ora, incercati sa faceti sprinturi inot, in acest fel corpul va utiliza peste 1500 de calorii intr-o ora si la fel ca in cazul sprinturilor pe uscat, metabolismul se va accelera pentru pana la 48 de ore.

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Mersul pe bicicleta poate arde chiar si peste 700 de kilo calorii pe ora asa ca orele de cycling pot fi o optiune ideala

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Intotdeauna alegeti un mod de antrenament care sa fie in primul rand sigur pentru sanatatea dumneavoastra si sa va faca placere.

* Numarul de calorii arse pe ora poate varia in functie de mai multi factori precum: greutatea, inaltimea, sex, varsta, …

| RaduCPM a răspuns:

Peste 2000 cred

| LaRi299 a răspuns:

Calculeaza-ti BMI-ul, acesta iti spune cate calorii consuma corpul tau fara a face efort, si apoi conteaza cate calorii vei consuma.