| anonim_4396 a întrebat:

Cate feluri de rubeola exista? Eu stiu ca doar un singur fel, dar cei de langa mine spun ca sunt mai multe feluri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Exista un singur tip de rubeola; varicela e aia care are 2 forme: prima data cand o faci se numeste varicela propriu-zisa, iar a 2-a oara(daca se intampla, in cazuri rare, sa mai contactezi o data virusul), se numeste Zona Zoster, fiind provocata de acelasi virus, dar se manifesta altfel.
Asadar exista un singur tip de rubeola; in general aceasta boala se face o singura data in viata, extrem dar extrem de rar fiind contactata a 2-a oara.

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cele mai frecvente boli contagioase sunt:rujeola,rubeola,varicela, gripa; rubeola survine o singură dată datorită imunizării pe toată durata de viată, pe care o conferă virusul.