| dora32 a întrebat:

Cate grame de carbohidrati este recomandat sa mananci zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Spre exemplu, intr-un plan de dieta cu un necesar de 2000 calorii zilnic trebuiesc consumate 250 grame de carbohidrati. mihai

6 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Pentru a avea o dieta sanatoasa, carbohidratii trebuie sa asigure 55-60 % din totalul de calorii! Doza zilnica recomandata este de 300 g de carbohidrati pentru un regim de 2000 kcal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculul carbohidratilor si a proteinelor se calculeaza astfel: 1 g de carbohidrati pe kg corp, 1 g de proteine pe kg corp. Asadar, la o greutate de 70 kg o persoana care doreste sa isi mentina greutatea trebuie sa consume 70 g carbohidrati, 70 g proteine. Dar pentru a slabi, ar trebui sa reduca ratia treptat in prima luna de cura la 60 g carbohidrati, 60 g proteine, apoi luna urmatoare la 50 g carbohidrati, 50 g proteine. Atentie insa! Nu reduceti ratia zilnica sub 50 g carbohidrati /proteine intrucat corpul are nevoie de energie pentru a slabi in mod natural. Totul trebuie calculat in functie de raportul kg - inaltime. Si nu uitati de 30 min de sport zilnic! Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce faci zilnic, daca faci sport poti sa consumi 50g nu mai mult si pentru mentinere 30g. 300g e mult prea mult si pentru un sportiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai stiu dar oricum nu trebuie sa faci sport in fiecare zi aproape ca sa fii mai supla si energetica in fiecare zi.nu trebuie sa mananci inainte cu 2 ore de a face sport bomboane, chipsuri si oua dar este recomandat sa mananci inainte cu 2 ore de antrenatment 1 fruct cat de mic 1/4 cesti de iaurt, fructe proaspete, suc de fructe facut la blender si 2/3 cuburi de gheata daca este vara pui gheata daca nu, nu mai pui.alimentele recomandate cu 15-30 de min dupa sport:un pahar de lapte rece, cereale, iaurt, fructe.alimente nerecomandate la 15-30 de min dupa antrenament:bomboane pizza hamburger chiocolata si gogosi asa am citit eu de undeva ca trebuie sa faci ca sa te mentii bine

| cristina_constantinescu a răspuns:

Cantitatea pe care vrei tu sa o afli variaza in functie de multe aspecte – greutatea si inaltimea ta, varsta, activitatile zilnice si consumul caloric, regimul de viata, metabolismul, etc – pentru un raspuns cat mai precis, cel mai bine te adresezi unui nutritionist!

| iuliana_soci a răspuns:

Daca incerci sa slabesti – 20-30 de grame pe zi. Daca vrei sa te mentii, intre 180 si 300 de grame pe zi. Iar daca vrei sa te ingrasi...eu stiu? Multe! happy