| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Câte grame de carne trebuie să consumăm pe zi? Și ce tipuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu știu că trebuie evitată cât mai mult carnea roșie și preferabilă cea albă (pasăre, pește)

| RAY a răspuns:

Eliminarea mezelurilor, preparatelor din carne sau rar, de 1, 2 ori per saptamana carne de porc,vita, carne de pui, iepure, miel, curcan de 2, 3 ori, iar peste si de 3 ori e ok, intre 200-400 de grame per portie

| Catrice a răspuns:

400g pe zi?! Asta de deasupra habar n-are ca nutriționiștii zic de 200g maxim pe săptămână.

| aXy99 a răspuns (pentru Catrice):

Depinde ce fel de carne. Carne alba 200g pe saptamana? laughing

| NLS a răspuns:

Ray a cam exagerat cu cantitățile, 400 gr e indicat doar dacă ai peste 1.85-1.90 și peste 90kg.

Pentru restul, 150-180gr de carne slaba (din tipurile indicate de RAY) consumata de 3 ori pe săptămână (sau intermitent, cu o zi pauza) ar fi rețeta ideala pentru o alimentație echilibrata.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Ai dreptate, am exagerat, eram infometat probabil

Cu toate acestea, dacă mâncați în prezent mai mult de 90g (greutate gătită) de carne roșie și prelucrată pe zi, Departamentul de Sănătate vă sfătuiește să reduceți la 70g, ceea ce reprezintă consumul mediu zilnic în Marea Britanie. Efectuarea unor alegeri mai sănătoase vă poate ajuta să consumați carne ca parte a unei alimentații sănătoase și echilibrate.

https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/meat-nutrition/

Încercați să aveți pește cel puțin de două ori pe săptămână. Dimensiunea de servire a cărnii nu trebuie să fie mai mare decât dimensiunea palmei mâinii. Mancati carne de pui sau curcan, de preferinta carne de piept fara piele, de pana la de 1-2 ori pe saptamana. Mananca carnea de porc, carnea de vita si carnea de miel moderat, care lucreaza aproximativ de una pana la doua ori pe saptamana.

Carnea roșie, cum ar fi mielul, carnea de vită, carnea de porc și vânatul, este o sursă bogată de fier și este importantă în prevenirea anemiei condiționate. Consumul de carne roșie o dată sau de două ori pe săptămână se poate încadra într-o dietă sănătoasă, în special pentru copii mici și femei de vârstă reproductivă.

În general, carnea roșie (carne de vită, carne de porc și miel) are mai multă grăsime saturată (proastă) decât proteine de pui, pește și legume, cum ar fi fasolea. Grasimile saturate și trans pot crește colesterolul din sânge și pot agrava boala de inimă. Grasimile nesaturate din pești, cum ar fi somonul, au de fapt beneficii pentru sănătate.

| Daniel323 a răspuns:

Adica cadavre de animale?

| Daniel323 a răspuns (pentru zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Cadavrele incep procesul natural de putrefactie din prima secunda din care sangele nu mai circula.Frigiderul doar incetineste procesul.
Dupa cateva ore la temperatura camerei incepe sa miroasa exact ca la mort.

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Daniel323):

Și ce? De asta există frigider, aragaz, cuptor. Și plantele se împut dacă nu le consumi rapid sau nu le ții la rece și totuși le mănânci. Sau tu te hrănești cu aer.

| Daniel323 a răspuns (pentru zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Se imput ceva mai greu.Nu in cateva ore.
Carnivorii au transpiratia care pute mai tare decat cea a vegetarienilor, de aceea exista parfumuri.

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Daniel323):

Tot se împut. Ține-le puțin la cald numai laughing. Transpirația mea nu miroase deloc, nu am nevoie de mult deodorant și parfum nu folosesc.

Astăzi mă gândeam să iau în considerare veganismul. Mi-am amintit de ce am evitat asta de-a lungul anilor: nu vreau să fiu asociată cu persoane ca tine.

| Daniel323 a răspuns (pentru zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Rosiile tin cateva saptamani.Fructele la fel.Cartofii tin luni de zile.Se vede ca nu prea stai in bucatarie.
rolling on the floor
Transpiratia proprie nu ne deranjeaza.In schimb ceilalti din jur stramba din nas. Daca zici ca a ta nu miroase poate ai o problema la nas.

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Daniel323):

Păi mai spală-te și tu.

| Daniel323 a răspuns (pentru zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Sunt vegetarian de multi ani, si imi vine sa vomit cand stau in autobuz sau in avion langa carnivore parfumate pline de ifose ca tine.

| Daniel323 a răspuns (pentru zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Tu ar trebui sa te speli mai des si sa faci un control la sinusuri daca zici ca nu-ti miroase transpiratia.

Mi-am dat seama după primul răspuns că ești vegetarian, cred că a fost greu să aștepți atât de mult ca să spui cuvintele magice laughing. Ce ifose? Tu ai venit aici atacat, răspunsurile tale nu au legătură cu întrebarea mea. Transpirația nu miroase laughing. Dacă te hidratezi corect și ai grijă de igiena ta, transpirația e apă și atât. Dacă transpirația ta miroase atât de rău, îți recomand să mergi la medic. Este posibil să ai o problemă medicală sau igienă deficitară. Poate dieta asta vegetariană nu-ți priește sad

Muncește și cumpără-ți o mașină. laughing

Edit:
WOW BLOCK
Pentru ce, fulguțule? laughing

| Uzzinel a răspuns:

250-300 g. Poate fi de pui, porc sau vita.E greșit să spunem că numai carne de pui, ca e ceea mai buna.
Mie personal îmi place cea de?