| Cris06 a întrebat:

Cate kilograme te poti ingrasa intr-o zi? (eu am 13 ani, 160 cm si 40 de kg) Tin dieta,, sanatoasa" fara dulciuri, fainoase, grasimi de 2 luni dar azi de Paste am mancat mult... si ce imi recomandati sa mananc saptamana asta sa nu se depuna? ( Nu vreau sa ma infometez si nici pastile ci un meniu cat de cat).

Ideea mea - Mic dejun - Iaurt sau lapte
Pranz - Supa sau o salata de varza cu legume si putin piept de pui sau oua fierte
Cina - Ceva asemanator cu pranzul dar mai putin si fara carne.

Va rog nu ma luati la misto, vreau ceva raspunsuri serioase si da stiu ca am gresit mancand mult, dar am iesit si eu cu familia la un gratar si numeni nu este perfect, mi s-a intamplat si mie dar mi-am pus in cap sa fac minim 10 ore de activitate fizica deci va rog. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hristos a Înviat!
Mai mult de 1 kilogram nu ai pus, mâine reduci la jumătate consumul de alimente, o plimbare de 1-2 ore la pas vioi, și gata.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Intr-o zi nu ai cum sa te ingrasi mai mult de un kg, daca vrei sa nu te ingrasi consulta un nutritionist, ceea ce ai scris mai sus mi se pare ok dar si la inaltimea ce o ai eu zic ca esti bine, poate chiar slabuta

| albastrualb77 a răspuns:

Pai nu e nimic rau in ideile tale, asa ca poti sa incepi linistita, toata lumea se ingrasa de sarbatori dar depinde de fiecare persoana si de ambitia fiecaruia sa faca ceva pentru a reveni la greutatea pe care si-o doreste, asa ca iti doresc sa ai ambitie si sa te pui pe treaba, papa.

| Diavolcata a răspuns:

Cea mai buna metoda de a te ingrasa este sa te infometezi si apoi sa mananci o singura masa, dar hipercalorica. Fiindca in momentul in care te infometezi, organismul intra pe metabolism de inaitie si depune tot sub forma de grasime
Dar nu ai cum intr-o zihappy. Succes!

| Diavolcata a răspuns:

Ai dreptate dar daca vrea sa se ingrase.....nu are cum intr-o zi ca nici Dumnezeu nu a facut totul intr-o zi happySucces!

| e7d7n7 a răspuns (pentru Diavolcata):

Păi ar fi mult mai simplu doar să mânânce, fără să se înfometeze.
Pentru autor: Mânâncă bă calumea, cu meniul ăla de bolnav ce l-ai pus tu nu te îngraşi veci!

| Irinaღ a răspuns:

Sincer, mie mi se pare ca esti foarte bine...Asa faceam si eu inainte, ma tineam tot anul de diete si tot felul, pana cand intr-o zi m-am oprit, am scapat de tot stresul, am mancat normal, am avut o viata activa si am slabit, de nici nu imi vine sa cred, deci sfatul meu este sa nu te mai tii de diete, sa incepi sa ai o viata cat se poate de sanatoasa si de activa. Apropo eu am 12 ani si 36 kg. Sincer ti se va parea o idee stupida, dar cu timpul acest stil de viata te va face sa te simti si mai bine, sa fii mai sanatoasa...