| Albert_9247 a întrebat:

Cate oase sunt in corpul uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Scheletul uman este alcătuit din 206 de oase cu diferenţe mici de la individ la individ, diferenţiat printr-un schelet axial şi scheletul extremităţilor.
Scheletul axial constă din craniu, gât şi trunchi, iar scheletul extremităţilor se compune din braţe. picioare ca şi din centura scapulară (humerală) şi pelviană (bazinului).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

206 oase.

| Tourniquet a răspuns:

206 oase (fara google, asta o stiam de la Tv laughing)

| Mina a răspuns:

Vreo 200. Am raspuns fara Google laughing.

| Alien a răspuns:

Eu am 204!

| hominid dreak a răspuns:

Barbatii au unul in plus.Si eu am raspuns fara google.

| malina_7817 a răspuns (pentru hominid dreak):

Barbatii nu au unul in plus laughing din cate stiu eu, 'osul' ala care ziceai ca ii in plus, nu ii os, ii muschi tongue... cand ne nastem. avem 350 de oase si pentru ca anumite oase se unesc in timpul cresterii, la maturitate mai avem doar 206. happy

| Anileda a răspuns:

Multe

Răspuns utilizator avertizat
| AlinSUNT a răspuns:

206 de oase azi am căutat pe google

| Anecherry a răspuns:

206happy.

| lifeistough a răspuns:

206 oase!

| love44katyp a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albert corpul uman are aproximativ 206 oase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

240, 212 sau 270

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

206 de oase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti prosti toti. e adevarat are 206 dar. femeile au cu unu mai mult. nu mereu dar auwinking rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In corpul uman exista 206 oase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

206 de oase

| Dana23 a răspuns:

Corpul uman are 366 de oase, am vazut un documentar pe Discovery.

| Punct a răspuns:

La copii sunt foarte multe, la adult sunt doar 206
din ceea ce stiam, nici eu nu am aplelat la Goagal.

| SebiSebytzu a răspuns:

206 funda?
big grin fara google

| cosmino2002 a răspuns:

206 stiu asta de la scoala!

| cosmino2002 a răspuns:

206 oase stiu de la scoala

| Vrajitoru_Lorry_1997 a răspuns:

Depinde unele manuale spun ca sunt 212 altele 234 altele 206
la un concurs grila dc te intreaba asta da raspunsul cel ma apropiat

| Vasilevici_Vasilii_1988 a răspuns:

Omul cind se naste are 300 de oase, apoi cind se maturizeaza 206.