| laura3 a întrebat:

Catelusa mea tocmai a fost diagnosticata cu hernie de disc. Aceasta are picioarele din spate si coada paralizate si de abia se mai taraste cu piciorusele din fata. De doua zile merg la veterinar si acesa ii face injectii cu antiinflmatoare dar nu este nici o schimbare. Va rog din suflet, daca ati avut aceasta problema cu catelusii vostrii ajutati-ma. se va face bine, va ramane paralizata mereu, va muri? ce se va intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Of,hernia de disc este pacatoasa si la oameni,dapai la animale,eu am avut parte de asa ceva,si m-am operat in ianuarie si o trag si acum,la cel mai mic curent, durerile apar iar, va fi foarte greu sa iti feresti catelul de curent, eu nu recomand sa ii prelungesti suferinta, omul se ingrijeste singur dar animalul....nici nu vreau sa ma gandesc

| piti77 a răspuns:

Uite, citeste articolele astea, poate te ajuta. se pare ca ar putea sa se rezolve cu operatie.
http://www.adoptiicaini.ro/paralizie-la-caine-hernie-de-disc-ce-sa-fac/
http://www.animale.ro/vizualizare-boala/Hernia+de+disc/9

| BigBadSheep a răspuns:

Prietenii mei au avut o căţeluşă cu aceleaşi probleme. Finalul nu e unul bun sau fericit pentru tine. Aşa că pregăteşte-te. Ei, din dragoste pentru acea căţeluşă, s-au chinuit şi au făcut posibilul să iasă bine... Şi a trăit - 13 ani, din care cam vreo 5 au fost mai mult decât chinuiţi, mai ales pentru bietul animal. După 13 ani şi-a dat duhul. Straniu şi înfricoşător e faptul că ei spuneau că au sesizat un fel de zâmbet când căţeluşa a murit.
Îmi pare rău dar asta este Natura.

| pissycutza99g a răspuns:

Doamne,imi pare foarte rau de catelusa ta, mi se rupe inima!crying