Întrebare recomandată | loredana_4897 a întrebat:

Cati ani trebuie sa am ca sa donez sange? si unde se poate dona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Janek21 a răspuns:

Trebuie sa ai peste 18 ani si sa indeplinesti si niste conditii de greutate. De obicei se doneaza la orice centru de colectare infiintat. In Bucuresti stiu ca exista un spital de genul acesta, Institul de Hematologie Dr. Felix, care se afla chiar pe strada Dr. Felix (undeva in Piata Victoriei).

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Trebuie sa ai peste 18 ani, sa-ti fi facut analizele inainte de asta si sa ai o greutate de peste 50 kg, din cate imi amintesc. Sunt mai multe criterii, pe care le poti citi aici:
http://doneazasange.ro/