| Trăie a întrebat:

Cati megapixeli are ochiul uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| kta1431k a răspuns:

Ochiul uman nu se masoara in megapixel in schimb dupa anumite calcule se zice ca ar fi undeva la 576Mp...nu m intreba dupa ce criterii s-au luat...practic ar trebui sa conectezi un ochi uman la o masinarie sa se poata masura rezolutia si claritatea [lucru imposibil (deocamdata)].

| Rush a răspuns:

| victoreanu a răspuns:

Retina umana are circa 5 milioane de conuri receptoare, care ne permit sa percepem culorile. Astfel, se poate spune ca avem 5 megapixeli rezolutie standard. Dar asta e doar inceputul.

Exista 100 de milioane de bastonase care detecteaza contrastul monocrom si care ne permit sa avem acuitate vizuala. Dar nici acesti 105 milioane de ‘pixeli’ nu sunt de ajuns pentru a defini ochiul uman.

Creierul nostru foloseste ambii ochi pentru a compune o imagine panoramica, si pentru a putea distinge detalii extrem de fine, de exemplu doua linii care sunt separate de cel putin 0.01 grade. Un calcul pe care il puteti gasi aici arata ca datorita acestui lucru, si luand in considerare campul uman de vedere de circa 120 de grade, rezolutia vederii noastre este de 576 de megapixeli!

Sursa: http://www.zvoner.ro/cati-megapixeli-are-ochiul-uman/

| zlatyZ a răspuns:

Rezolutia vederii omului este de 576 de megapixeli!

| aolicaaaaa a răspuns:

De fapt 120 mplaughing

| laur716 a răspuns:

| iQuit a răspuns:

576 megapixeli