| Beyourself1245 a întrebat:

Cauza lipsei de concentrare, a atenției și goluri mentale?
Pentru ca eu trăiesc aceste probleme de ceva timp (1-2 ani). Am avut Anxietate si Depresie, de Depresie am scăpat... am avut probleme mari inainte, deces, abandon școlar, etc. Si tin sa mentionez ca ma gandesc mereu la trecut si sunt foarte stresat, recent mi-a venit sa plâng, ciudat pentru ca mie niciodata nu mi-a venit sa plâng fără motiv. Bunicii cu mama ma streseaza di mi-au facut viata un calvar de acum 4 ani pana acum, Tata e altfel, ma ajuta, ma intreaba ce fac, ma lasa sa fac ce vreau, sa ma duc unde vreau, dar nu m-am atasat de el, nu stiu de ce. Din cauza celorlalti am ajuns un trist, recent cum am mai spus am inceput sa ma simt mult mai rau in sensul că ma gandesc mereu la probleme si sunt timid, plus că am dificultăți in vorbire si Anxietate Sociala; Cand vreau sa vorbesc cu cineva ori vorbesc repede si nu se intelege nimic, ori ma intimidez si nu imi gasesc cuvintele, ori nu stau locului. Nu stiu ce sa mai fac, joi am programare la psiholog, trăiesc in acest calvar ce ceva timp, părinții exclus Tata, nu ma ajuta si nu ma inteleg, sunt distrus ce să mai... nu stiu dacă am cale de scăpare. Si inca ceva, sunt un copil deștept si prind repede, memorez repede, faza e ca am momente cand uit tot, ma prind greu, rezolv cu greu o problemă. Va rog, cateva sfaturi cu ce as putea avea? Nu vreau sa am Alzeheimar, mi-e frică de ce-i mai rău.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Prinzi mai greu ca nu esti concentrat acolo, ci pe problemele tale cel mai probabil. N-ai ce face, rezolva-ti problemele (exercitii de dictie, ai mai multa incredere in tine etc). Tu practic n-ai incredere in tine pentru ca te consideri inferior celorlalti si asta cu un motiv. Vezi de ce si lucreaza la aia ca intr-un final sa ajungi sa te consideri egali cu ceilalti sau chiar superior, dar sa nu ajungi nici arogant si invata sa fii calm si sa ai mai mult tupeu cand vorbesti cu ceilalti ca nu-ti face nimeni nimic. Ceilalti te trateaza asa cum te comporti. Usor nu e, dar daca chiar vrei sa te schimbi, spor la munca! Gandeste-te ca dupa ce ai trecut de astea, viata o sa fie mai frumoasa si o sa poti face ce vrei, mai ales ca o sa fii mai pregatit mental decat ceilalti. Poti sa calatoresti, sa te relaxezi, distrezi, cunosti alte persoane sau sa-ti incepi viata din nou altundeva daca nu-ti place locul in care stai, dar de astea o sa te bucuri numai dupa ce ai terminat cu tine.

| Beyourself1245 explică (pentru Sn4k3):

Oricat as incerca nu pot... pur si simplu. Am anumite fobii si dependente. Vreau sa mi se "rupa" de toti si de toate, sa ma ajute sa scap de tot, sa ma treaca pe medicatie, ORICE!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu stiu ce sa mai fac, joi am programare la psiholog"

mai așteaptă trei zile - psihologul te vede și comunici cu el face-to-face. Așa se face un consult ca lumea nu online. Bafta

| Donsavas a răspuns:

Alzheimer poti avea, dar doar la bătrânețe si asta faca esti predispus si nu ti protejezi creierul.
Anxietatea socială este o boala mintala si se trateaza. Dacă nu o tratezi medicamentos, vei recidiva. Depresia revine. Nu te poti izola la nesfârșit. Mergi si consulta un psihiatru, vezi ce spune. Acolo merg si anxiosii, nu doar dementii.

| Dalmore a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare. Esti depresiv.

Cati ani ai?

| Beyourself1245 explică (pentru Dalmore):

18 fara 3 luni. Si da, mi-am raspuns din propria cunostinta, dar nu sunt sigur daca am Depresie sau nu. Nici eu nu stiu ce sa mai zic.

| Anon31241212 a răspuns:

Buna! Stiu ca iti este extrem de greu. Nu te teme. Nu vei avea niciun Alzheimer. Problemele tale de concentrare sunt din cauza depresiei sau anxietatii. Creierul uman este foarte inteligent. Subconstientul lucreaza chiar si cand suntem constienti. Fiecare cuvant, vorba, etc. este stocata in mintea noastra fara sa ne dam seama. Asa si in cazul tau. Nu iti dai seama pe moment de stresul pe care il creeaza atmosfera din mediul in care traiesti. Tot acest stres se acumuleaza putin cate putin in fiecare zi si la un moment dat explodeaza, generand stari de depresie sau anxietate. Mediul in care traiesti ( bunicii si mama ta te streseaza) este unul toxic pentru sanatatea ta mentala. Sfatul meu este sa incerci sa meditezi, sa gasesti o ocupatie ca sa te eliberezi de energia negativa acumulata. Iesi afara, fa ti prieteni, ai curaj. Canta, gaseste ti un hobby. Toate fricile pe care le ai nu sunt reale. Frica e doar o iluzie. Cand vei incepe sa iti traiesti viata si sa bagi undeva parerile altora (ale bunicilor, mamei) vei fi fericit. Ca sa iti cresti stima de sine si sa nu mai ai fobie sociala trebuie sa cunosti oameni, sa iesi. Izolarea nu face nimic bun. Sunt oameni buni in lumea asta, ce merita sa ii cunosti si o sa te ajute sa treci peste astea. Dar tu trebuie sa lucrezi cu psihicul tau, sa te relaxezi. Multa sanatate!