| anonim_4396 a întrebat:

Cauzele de la care apare ficatul marit și dacă se poate trata sa revină la normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ficatul se mareste din nenumarate cauze, cele mai comune fiind: oboseala excesiva, hrana total necorespunzatoare si alcoolul (daca esti bautor).
Pentru ca alcoolul este cel mai mare inamic al ficatului, putand provoca inflamarea lui si cirozarea lui.
Ficatul se poate regenera si revenii la forma sanatoasa daca, este doar marit sau gras, printr-un regim alimentar sever (mancat sanatos: multe fructe si legume proaspete, mancare fara prajeli, fara grasimi, fara carne de porc, fara salamuri si afumaturi, fara coserve, fara tocaturi, fara bauturi alcoolice, fara sucuri). Extremd e important, somnul de noapte, de cel putin 9 ore si daca se poate, la pranz 1 ora sua macar jumatate d eora de odihna.