| asuciu27 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru a plati asigurarile de sanatate?
Din 2004 nu am mai reusit sa le platesc din cauza saraciei si acum doresc sa ma internez in spital. Pe cate luni in urma se platesc asigurarile de sanatate in acest caz? Doresc un raspuns legal, doar in functie de legea in vigoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisi dy a răspuns:

Asigurarile vor fi platite pe toate lunile neplatite din 2004.Am pe cineva in familie care a patit la fel. La acestea se vor adauga penalizarile eferente.Mergi la Casa de Asigurari de care apartii si vei obtine toate datele.Pregateste-te cu rabdare de inger si nervi de otel... S-ar putea sa ajungi la concluzia ca e mai ieftin sa mergi la o clinca particulara sa-ti faci analizele si chiar interventii chirurgicale decat sa platesti zeci de milioane. Bafta si sanatate!
PS: ruda mea a abandonat ideea, n-a platit nici acum (tot din 2004) pentru ca desi vrei sa dai bani la stat, dureaza mult, iti cer un munte de hartii, iar atitudinea celor de la Casa de Asigurari e sub orice critica.Cand a avut nevoie de analize si mici interventii chirurgicale s-a dus la particular.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, trebuie intr-adevar sa platesti din 2004 pana acum. Totusi, daca situatia ta materiala e precara, mergi intr-o audienta la serviciul social al primariei localitatii in care stai, poate te pot ajuta ei.

| greg a răspuns:

Nu stiu.Suna la firma de asigurari, abia asteapta sa-ti dea tot ce trebuie ca sa le virezi banii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt somera, si platesc asigurari medicale.Trebuie sa platesti retroactiv.Trebuie sa platesti pe toti acesti 5 ani(incepand cu luna din care nu ai mai platit, si pana in prezent - adica iunie 2009). Actualmente, suma este de 33.3RON(ADICA 333000 DE LEI VECHI). Iar acte:nu-ti trebuie decat buletinul.