| anonim_4396 a întrebat:

Ce afectiuni poți avea dacă îți tremura mâinile? Treaba asta e din copilărie? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Tremorul esential este cauzat de probleme la nivelul profunzimii cerebrale.
Acesta poate fi mostenit genetic si este accentuat, in unele cazuri de afectiuni psihice sau neurologice.
De obicei, nu reprezinta motiv de ingrijorare, dar se poate inrautati in timp, odata cu inaintarea in varsta.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vârsta 29 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am alte probleme care sunt menționate acolo decât un tremur ușor al mâinilor, cum am anxietate și atacuri de panica nu îți poti da seama, fiindcă și de la anxietate tremuri. Parkinson se face după 55 de ani mai sunt și alte afectiuni nu neapărat parkinson, asta nu îl faci de la 9 -10 ani.

| UnDiavol a răspuns:

Am găsit ceva aicia sper sate ajute frate ai grija de tine https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/de-ce-imi-tremura-mainile

| anonim_4396 explică (pentru UnDiavol):

Da, tremur esențialis dar nu s sigur 100% cred ca am moștenit genetic acest tremur.
Sunt multe afectiuni neurologice care se aseamănă între ele ca simptome la fel ca bolile psihice.

| UnDiavol a răspuns (pentru anonim_4396):

Aicia nu știu frate chiar îmi pare since rău sa aud ca nu ești bine

Dacă ma intrebi pe mine nu cred ca este ceva genetic stai liniștit frate e ceva temporar te-ai Stresată in ultima vreme mult am văzut eu te apasă rău ceva știe fratele tău nu cred ca este atâta de grav încât sa se ajungă la bolile psihice nici chiar așa

Daca este ceva ce te pune pe gânduri cred ca dacă ai trece pe la medicul de familie ar fi foarte bine eu așa zic alegere este al tine frate

Ai grija de tine frate sper cu Adevărată sate faci bine sa treci peste toate cu bine

| anonim_4396 explică (pentru UnDiavol):

Din păcate acest tremur îl am din copilărie dar îți mulțumesc frumos pentru răspuns, de când ma știu eu numai prin suferințe am trecut de mic dar asta e se putea și mai rău decât atât, nu ma plâng sunt obișnuit cu lovituri de la viata. Mersi fain și tu sa ai grija de tine.

| AndrElle a răspuns:

Alzheimer, schizofrenie. Nu cred, nu tu știi.