| BonnieSweet a întrebat:

Ce ai voie sa mananci si ce nu atunci cand ai pietre la rinichi? Multumesc! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Fara sare/multe supe/lichide/fara sucuri acidulate.
http://www.i-medic.ro/......la-rinichi
Sarbatori fericite:)

| Akanishi932002Nico a răspuns:

Alimente bogate in sare

Alimentele care contin multa sare se depun rapid pe rinichi, motiv pentru care ar trebui sa le eviti. Asadar, evita sa consumi alimente procesate (parizer, sunca presata, mezeluri si conserve in general, produse in saramura etc). Acesta au in compozitia lor cantitati exagerat de mari de sare tocmai pentru a prelungi cat mai mult termenul de valabilitate.

Incearca sa consumi doar alimente preparate in casa si sa eviti sa adaugi in acestea prea multa sare.
SPER CA TE.AM AJUTAT! AR FI BINE SA TE MAI DUCI SA INTREBI MEDICUL! big grin

| Akanishi932002Nico a răspuns:

Http://m.ele.ro/......chii-6452.
UITE POATE TE MAI AJUTA!